Prvá firma, ktorá na Slovensku zakázala sexuálne obťažovanie, bol U. S. Steel Košice. Po príchode amerického investora museli zamestnanci podpísať etický kódex. Okrem častí o politickej angažovanosti či vzťahoch s inými firmami sa jedna časť venuje aj harassmentu. „Sexuálne obťažovanie na pracovisku je v príkrom rozpore so zásadami U. S. Steel Košice,“ píše sa v kódexe. „Takéto správanie sa nebude v žiadnom prípade tolerovať. Sexuálne obťažovanie znamená sexuálne návrhy, požiadavky na sexuálnu náklonnosť a iné slovné alebo fyzické správanie sexuálnej povahy na pracovisku. U. S. Steel Košice nepripustí nijaké formy sexuálneho obťažovania, bez ohľadu na to, či sa ho dopustia zamestnanci, obchodní partneri, dodávatelia, zhotovitelia alebo zákazníci. Voči každej osobe, ktorá poruší tieto zásady, budú vyvodené príslušné sankcie.“ Každé porušenie kódexu môžu zamestnanci hlásiť na horúcu linku. „Sexuálne obťažovanie zatiaľ na linku nikto neohlásil,“ povedala hovorkyňa U. S. Steel Košice Anna Mišinová.
Podobné pravidlá zaviedol americký investor u zamestnancov Dura Line v Tlumačove, v okrese Zlín. „Nenútili nás, aby sme kódex podpísali. Zobrali sme to ako americký výstrelok. U nás vládne iná mentalita, nemyslím, že ten kódex niekto využije,“ povedala jedna zo zamestnankýň. Najdôležitejšou časťou v kódexe je podľa riaditeľa Jaroslava Šuranského časť o nebraní úplatkov. „Body v kódexe beriem ako zásady, ktoré by sa mali uplatňovať v kultúrnej spoločnosti.“
Na konflikt s americkou kultúrou doplatil aj bývalý bratislavský okresný prokurátor Michal Barila. Američanka, s ktorou spolupracoval pri kauze, ho minulý rok obvinila zo sexuálneho obťažovania, presnejšie, zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Generálny prokurátor ho okamžite odvolal. Prokurátorská rada s obvinením nesúhlasila, ale disciplinárna komisia Generálej prokuratúry uznala Barilu vinným. On sám obvinenia popiera.
(haj)