PhDr. Ján Kožnár pôsobil ako klinický psychológ niekoľko rokov v USA a tvrdí, že téma harassmentu je v Amerike výsostne témou praktického života. „Túto tému považujem za veľmi vážnu a dôsledne tiež zakazujem svojim poslucháčom používať slovo harašenie, ktorý túto problematiku degraduje a zosmiešňuje. Ak používate tento termín, akoby ste automaticky považovali celú vec za nezmysel či výmysel z prudérnej bláznivej Ameriky, kde je 95 percent populácie na hlavu. Je to devalvujúce označenie.“ Sexuálny harassment je podľa neho jednoznačne traumatizujúci zážitok pre obeť. „Harassment, to znamená aj trápenie, sužovanie, ubližovanie.“
Sexuálne obťažovanie nie je o sexe, ako sa u nás zvykne charakterizovať, je o moci a násilí. Aj v ordináciách našich psychológov a psychiatrov takýchto príbehov pribúda, niekoľkonásobne vyšší počet žien sa však s touto záležitosťou nikomu neprizná.
„U nás sa z tohto problému často robí zábava a vyzobávajú sa len niektoré pikantérie do médií,“ hovorí psychológ. Harassmentu sa v USA venuje pozornosť vtedy, keď je v spojitosti s mocou.
„Učiteľka v škole, ktorá si nemôže dovoliť prísť o prácu, nemôže odísť zo zamestnania bez sebapoškodenia. To je o moci,“ hovorí Kožnár. Existuje množstvo veľmi atraktívnych žien, ktoré si na obťažovanie nikdy nesťažujú, ktoré takýto problém nikdy nemali a celé to považujú to za hlúposť. A treba im veriť. „To však neznamená, že neexistuje celé spektrum iných žien, najmä osamelých, ktoré takto trpia a nedokážu sa brániť,“ tvrdia psychológovia. (uj)