Rím 13. februára (TASR) - Popri Turecku a Španielsku protestovali dnes proti vojne v Iraku aj Taliani, ktorých vláda oficiálne podporuje irackú politiku USA.
Asi 20 demonštrantov obsadilo časť vojenského letiska neďaleko Ríma, v ďalších častiach krajiny sa terčom protestujúcich stal trh zásobujúci americké vojenské základne. Protesty zachvátili aj prístav Neapol.
Ako informuje talianska agentúra ANSA, asi dve desiatky demonštrantov obsadili časť vojenského pásu rímskeho letiska Ciampino, ktoré je rozdelené na vojenskú časť a zónu pre komerčné lety. Demonštranti mávali transparentmi proti vojne v Iraku, pretože majú obavy, že vojenské letisko by sa mohlo využívať na zásobovanie vojakov v irackom konflikte.
Medzi protestujúcimi bol aj poslanec za stranu zelených Paolo Cento, jeden z popredných talianskych protivojnových aktivistov ostatných týždňov. Demonštranti nakoniec dostali len napomenutie a polícia ich prepustila.
Podľa tlačovej agentúry AGI však ich protestná akcia spôsobila omeškanie dvoch vojenských a dvoch civilných letov. Jedným z nich bol ak charterový let z Walesu do Ríma s waleskými rugbyovými fanúšikmi prichádzajúcimi na zápas medzi Walesom a domácim Talianskom.
V Neapole sa zhromaždilo vyše desať demonštrantov a obsadili časti prístavu, kde sú uchovávané dopravné kontajnery s nákladom.
V Padove sa asi stovka demonštrantov zamerala na výrobný trh, ktorý údajne zásobuje americké vojenské základne na severe Talianska. Protest vyjadrovali účastníci transparentmi a kúdolmi farebného dymu.
"Žiadnu krv pre ropu, žiadne živiny pre vojnu," kričal na demonštrácii Luca Casarini, líder talianskych antiglobalistov a protivojnových aktivistov.
Masový protest proti vojne USA v Iraku je naplánovaný na sobotu, keď sa v centre Ríma i v desiatkach ďalších európskych miest zhromaždia prívrženci mieru a odporcovia vojny.
Demonštrácie v Taliansku sa konajú v čase, keď je na návšteve Ríma iracký viceprezident Tárik Azíz, kam pricestoval na audienciu k pápežovi Jánovi Pavlovi II. Sám pápež zastáva názor, že odzbrojenie Iraku je možné aj mierovou cestou a bez potreby vojensky útočiť.