iky robiť, aby si uľahčila pôrod?
„V prvých troch mesiacich majú tehotné ženy vyššiu výkonnosť, ako predtým. Asi do tohto obdobia sa dá robiť hocičo, ale po treťom mesiaci by som vylúčil pohyb spojený s otrasmi, napríklad behanie, a pohyb, pri ktorom hrozí pád, napríklad bicyklovanie, korčuľovanie,“ hovorí športový lekár Pavol Malovič. „Pre tehotné ženy je ideálne plávanie, žiadne otrasy, v pohybe je svalstvo celého organizmu, voda má navyše relaxačný charakter. A najmä - necvičíte a neplávate proti odporu. Žena by mala športovať aj v tomto období, ale treba sa poradiť s lekárom, pretože u nej dochádza ku komplexu zmien nielen z hľadiska psychologického, ale aj anatomického.“
Dôležitý je aj súbor cvikov, ktorý môže pomôcť pri pôrode. „Keď bruško rastie, je to veľká záťaž na chrbticu a nohy, ktoré sú namáhané, ťažko sa prekrvujú, môžu opuchať a môžu vznikať kŕčové žily,“ hovorí pôrodná asistentka Jana Wagnerová z Pro Natal, ktorá vedie kurzy pre tehotné ženy. Okrem chrbtice a nôh je však vhodné spevňovať a precvičovať aj prsné svaly, svaly panvového dna, samozrejme, učiť sa správne dýchať. (haj)
Čo treba precvičovaťNohy: dôležité je zlepšiť prietok krvi. V ľahu na chrbte treba zdvihnúť nohy kolmo hore a bicyklovať alebo krúžiť chodidlami. Ak je tehotnej žene ležanie na chrbte nepríjemné, môže cvičiť v sede. Žene vo vyššom štádiu tehotenstva, tiež sa neodporúča ležať, ale sedieť. Pri ľahu totiž tlačí na dutú žilu, znižuje sa prísun kyslíka dieťaťu a budúca mama môže mať závraty. Tento cvik je vhodný aj po pôrode.
Chrbát: vhodný je strečing krčnej chrbtice, keď si ruku ponad hlavu položíme na ucho a jemne pritláčate hlavu k ramenu. Vhodné je, ak žene krk a ramená masíruje partner, nesmie ju však masírovať nižšie ako pod lopatkami, mohlo by to vyvolať pôrod.
Prsné svaly: treba ich spevňovať, zabránite sa tak aj samovoľnému odtekaniu mlieka. Prsníky sa nalievajú, sú ťažšie, čo môže tiež spôsobovať bolesti chrbta. Vhodný cvik je, keď vo výške ramien pri výdychu tlačíte proti sebe dlaňami rúk.
Panva: treba ju precvičovať a pripravovať ju na roztiahnutie. V stoji rozkročnom v miernom podrepe treba spojiť pred sebou ruky a lakťami zatlačiť do kolien. Alebo si žena môže sadnúť, pred sebou spojiť špičky nôh a kolená pritláčať k zemi. Pomôcť môže aj partner, keď bude partnerke tlačiť panvové kosti smerom k zemi.
Svaly panvového dna: držia maternicu, sú teda veľmi namáhané, počas tehotenstva môže žena pociťovať až pichľavú bolesť, akoby svalovicu. Odporúča sa ráno a večer po 50-krát pri nádychu stiahnuť zvierače pošvy a konečníka a pri výdychu uvoľniť. Tento cvik možno cvičiť už šesť hodín po pôrode, pošva sa po pôrode nikdy nevráti do pôvodného stavu, ale môže sa mu priblížiť, ak bude mať rodička pružné a precvičené tieto svaly. Cvik pomôže obmedziť unikanie moču.