Ak so ženou pri pôrode nie je partner, niektoré pôrodnice, napríklad v Banskej Štiavnici alebo všetky v Čechách, majú v sále laná alebo rebriny, na ktoré sa môže, namiesto na partnera, zavesiť. Uvoľniť sa dá aj teplou sprchou.
„Najdôležitejšie však je, ako sa správa personál. Ak sa vytvorí atmosféra radosti z príchodu dieťaťa, do tela sa vylučujú endorfíny, žena sa môže naraz smiať aj plakať a sama tak bolesti prekoná a vytlačí dieťa bez problémov. Ak však lekár na ňu kričí, ona sa skôr zablokuje, čo môže pôrod zbytočne predĺžiť,“ hovorí Jana Wagnerová. (haj)
Žena sa môže patnerovi zavesiť okolo krku, on dosiahne na jej kríže a masíruje ich. Masáž krížov je teraz veľmi dôležitá, dieťa zostupuje do tejto oblasti, roztláča kosti, čo spôsobuje bolesti. Masážou ich možno zmierniť.Žena si môže kľaknúť a oprieť sa lakťami o posteľ, muž môže masírovať jej kríže. Žena pri tom môže krúžiť panvou. Môže sa spustiť aj nižšie na vankúše na zem, ak jej to nie je nepríjemné. Maternica klesne dopredu a uvoľní tlak na kríže, môže však tlačiť na žalúdok.Muž si sadne s rozkročenými nohami a žena sa posadí na neho tvárou k nemu. Zadok spustí voľne medzi jeho nohy. Opäť jej muž masíruje kríže.