ť žien núti mužov správať sa lepšie a kontrolovať sa,“ povedal Yousef Nalvandi, hovorca klubu Peykan. V lepšie správanie mužov verí aj šéf bezpečnostnej služby Iránskeho zväzu športu Behzad Katiraei. Podľa neho môžu ženy zlepšiť aj úroveň hry: „Prítomnosť žien na štadióne má pozitívny vplyv aj na hru hráčov.“
Ženy nemohli sledovať futbalové zápasy priamo na štadióne od roku 1979. Oficiálne zdôvodnenie tvrdilo, že ich má tento zákon ochrániť pred obscénnym a hrubým slovníkom fanúšikom. Mnohí Iránci však veria, že skutočným dôvodom bolo zabrániť ženám vidieť mužov - hráčov, oblečených len v tričkách a šortkách.
Práva žien v Iráne sa výrazne zlepšili potom, ako bol za prezidenta v roku 1997 zvolený umiernený prezident Mohammad Chatámí. Žena je iránskou podpredsedníčkou vlády, ženy sú v parlamente, viac ako mužov ich študuje na univerzitách, vykonávajú povolania, dostali sa napríklad aj do radov polície.
V krajine však stále platí zákon, že život ženy je hodný polovice života muža v prípade nejakých kompenzácií a mužskému svedkovi sa vyrovnajú na súde len dve ženy.
Ženské milovníčky futbalu naposledy výnimočne pustili na kvalifikačný zápas Svetového pohára v roku 2001. Museli však mať oblečené dlhé kabáty a šály. Teraz sa, zdá sa, všetko zmení. Muži sú rozhodnutí: „Ženy na štadióne vnímame ako spoločenskú potrebu,“ hovorí Katiraei. „Pripravujeme na to podmienky.“ (reuters)