
Začiatkom roku
1972 22-ročná
Hana Mašková
povedala, že by
profesionálnu kariéru už
rada ukončila: „Toto nie je
život. Šesť dní v týždni ste na cestách, nemáte voľno ani na Vianoce. Túžim po normálnom živote.“ Osud bol rýchlejší. Krasokorčuliarka zahynula vo Francúzsku po zrážke s vojenským nákladným vozidlom.
Nešťastia zo snehových zjazdoviek, okruhov formuly 1, cyklistických pretekov či z ringov nie sú ničím výnimočným. Niekedy sa ešte ťažšie prijíma smrť športovcov po dráme vo vzduchu alebo na diaľniciach.
* V máji 1949 sa zrútilo lietadlo na linke Lisabon – Turín neďaleko miesta pristátia. Medzi 32 obeťami na palube bolo aj 15 hráčov klubu AC Turín, ktorí sa vracali zo zápasu.
* V auguste 1979 zahynulo 17 futbalistov Pachtakoru Taškent – medzi Doneckom a Dnepropetrovskom sa dostali do kolízie dve lietadlá.
* V roku 1960 pri nevydarenom štarte lietadla v Kodani zahynulo osem členov dánskej futbalovej reprezentácie.
* V roku 1965 postihla tragédia čílsky futbal. Na ceste zo Santiaga do Buenos Aires zostal v troskách lietadla celý reprezentačný výber.
* V roku 1966 spadol v Malých Karpatoch, blízko Bratislavy, stroj bulharskej leteckej spoločnosti. Medzi obeťami boli aj reprezentanti Maďarska v džude.
* V októbri 1949 odlietal francúzsky boxer Marcel Cerdan do USA obhajovať titul majstra sveta v strednej váhe. Nad Azorami sa však lietadlo zrútilo do mora.
* V auguste 1969 podľahol ťažkým zraneniam z leteckej havárie Američan Rocky Marciano, ktorý kraľoval v profesionálnom ringu od roku 1952 do roku 1956.
* V novembri 1975 testoval dvojnásobný britský šampión formuly 1 Graham Hill so svojím tímom nové vozidlo na okruhu Paula Ricarda na juhu Francúzska. Po skončení prác sa vydal s mladým pilotom Tonym Brisom a štyrmi členmi tímu na letisko v Marseille a odtiaľ do Anglicka vlastným lietadlom Pipper Aztec. Len zhodou okolností sa ďalším dvom hviezdam F1 – Švédovi Ronniemu Petersonovi a Johnovi Watsonovi (neskorší šampión F1 a súčasný televízny komentátor) – miesto na palube neušlo. Lietadlo sa zrútilo iba šesť kilometrov od Hillovho domu.
* 31. marca 1973 zahynula na ceste z Tours do Poitiers československá krasokorčuliarka, bronzová na OH 1968 v Grenobli, Hana Mašková.
* V roku 1970 sa zabil talentovaný portugalský futbalista Nené, keď vlastnou vinou narazil do nákladného auta.
* Podobný osud stihol bulharskú hviezdu Georgiho Asparuchova, horské serpentíny Gruzínska sa stali osudnými pre Vitalija Daraseliju.
* Za volantom zhasol aj život jedného z hrdinov MS 1974 vo futbale, bronzového Poliaka Kazimierza Deynu.
* Mikrospánok sa stal osudným nášmu futbalovému majstrovi Európy z roku 1976 Kolomanovi Göghovi, ktorý sa vracal zo svojho pôsobiska v Rakúsku na návštevu svojej rodiny na Slovensko.
* 8. júna 1993 zahynul na autostráde v Nemecku „basketbalový Mozart“, Chorvát Dražen Petrovič – najoslnivejší Európan pod košmi americkej NBA.
* Na rýchlu jazdu doplatil majster sveta v lyžiarskom slalome Rakúšan Rudolf Nierlich.
* Zo zrážky nevyšli živí slávni poľskí atléti – olympijský víťaz z roku 1972 v Mníchove guliar Wladyslav Komar a zlatý z OH 1980 v Moskve v žrdkárskom sektore Wladyslaw Kozakiewicz.
* Na bicykli zahynul nešťastnou, nie vlastnou vinou zavinenou kolíziou s nákladným automobilom víťaz Pretekov mieru z roku 1972 Vlastimil Moravec.
* Jeden z najlepších švédskych športovcov všetkých čias a mimoriadny zjav v hokejovej obrane Lennart Svedberg sa zabil počas autohavárie vo veku iba 28 rokov.
* Len nedávno si ruskí hokejoví fanúšikovia pripomenuli nedožité 55. narodeniny virtuózneho útočníka Valerija Charlamova, ktorý sa 27. augusta 1981 zabil v aute. Z ruských médií pred pár dňami prenikla správa, že Charlamov rozšíri trojicu ruských legiend, trénera Anatolija Tarasova, brankára Vladislava Treťjaka a obrancu a súčasného ministra športu Ruskej federácie Vjačeslava Fetisova – v hviezdnej Sieni hokejovej slávy v Toronte.
* Vo februári 1972 pri autonehode v štáte Tenessee prišiel o život majster sveta v tancoch na ľade Pavel Roman, ktorý aj so svojou sestrou Evou účinkoval od roku 1965 v profesionálnej revue.