
MInister zahraničia Eduard Kukan (vpravo) po stretnutí s nórskym partnerom Janom Petersenom vyjadril obavy z rozdeľovania Európy v súvislosti s irackou krízou. FOTO TASR – ŠTEFAN PUŠKÁŠSpravodajstvo
„Je to definitívne, nič sa na tom už nezmení,“ povedal včera grécky veľvyslanec pri Európskej únii Aristidis Agatokles.
Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan reagoval sklamane. „Neurážame sa,“ povedal.
Kukan zároveň vyslovil obavu, aby „takéto stretnutie“ neprehĺbilo rozdiely v otázke Iraku medzi členmi únie.
Je verejným tajomstvom, že viac krajín považuje zvolanie schôdzky za nešťastné a príliš riskantné. Gréci však poukazujú na svoju zodpovednosť.
Na druhej strane sa množia dramatické predstavy, čo sa stane, keď summit vyznie naprázdno. „Ak nebude možné dosiahnuť spoločnú pozíciu, vyčerpá Grécko všetky inštitucionálne a politické možnosti, ktoré má. Európska únia vojde do hlbokej krízy,“ vyhlásil v Aténach hovorca Panos Beglitis.
V Bruseli sa pretriasajú dôsledky prípadného fiaska summitu pre budúcnosť spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky únie. Mohlo by dôjsť k veľkému tresku, z ktorého by sa vykryštalizovalo jadro budúcej únie. Druhí sa obávajú, že k takémuto posunu nie je dosť politickej vôle, a predpovedajú postupný rozklad.
Český veľvyslanec pri únii Pavel Telička si myslí, že spoločná zahraničná a obranná politika sa len rodí veľmi pomaly a ťažko. Najhoršie by podľa neho bolo nedohodnúť sa a v podstate odbúrať koncepciu spoločnej zahraničnej politiky, úniu by to neskôr demoralizovalo.
Ministri sa v pondelok pokúsia pripraviť text, alebo aspoň tézu spoločného stanoviska, ktoré potom predložia šéfom štátov a vlád.
V utorok bude grécky premiér Simitis informovať plénum Európskeho parlamentu a popoludní prijme štátnikov z 13 kandidátskych krajín. Podľa gréckych prameňov zatiaľ nikto z nich účasť neodriekol, z Varšavy však prišli správy, že nepríde premiér Leszek Miller, ale len minister zahraničia Wlodzimierz Czimoszewicz. Slovensko bude zastupovať premiér Mikuláš Dzurinda.
(čtk, tasr, sita)