Ženeva 15. februára (TASR) - Švajčiarsko dnes varovalo, že v prípade spustenia vojny proti režimu prezidenta Saddáma Husajna takmer určite vypukne rozsiahla humanitárna kríza v Iraku a jeho okolí.
Varovaním otvorila švajčiarska ministerka zahraničných vecí Micheline Calmetová-Reyová stretnutie humanitárnych agentúr OSN a zástupcov kľúčových vlád o tom, ako riešiť následky prípadného konfliktu.
Ministerka podľa vlastných slov nezvolala dvojdňovú schôdzku kvôli tomu, že považuje vojnu za nevyhnutnú, ale preto, že nastal čas, aby svet venoval pozornosť osudu civilného obyvateľstva. Je nevyhnutné podniknúť "každé možné opatrenie pre posilnenie efektivity humanitárnej činnosti".
Situácia v Iraku je podľa Calmetovej-Reyovej ťažká, pričom sanitárna infraštruktúra a zásobovanie pitnou vodou sú už teraz nedostatočné. Odpor irackého obyvateľstva je veľmi nízky a zodpovedajúco vysoké je nebezpečenstvo obrovskej humanitárnej krízy.
Švajčiarsko pozvalo na stretnutie, ktoré podľa neho poskytuje platformu pre diskusiu o krízovom plánovaní, 30 krajín, vrátane piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Pozvanie odmietol jedine Washington, pričom väčšinu štátov zastupujú len diplomati pôsobiaci v Ženeve alebo humanitárni odborníci.
Jordánsko však na schôdzku vyslalo ministra pre plánovanie Džamala al-Asíla. K ďalším významným účastníkom patria vysoký komisár OSN pre utečencov Ruud Lubbers a predseda Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK), bývalý švajčiarsky diplomat Jakob Kellenberger.
Calmetová-Reyová dúfa, že rozhovory povedú ku koordinácii medzi vládami a humanitárnymi organizáciami pri konkrétnych opatreniach pre zmiernenie možného utrpenia. Kvôli ženám, deťom, starším ľuďom a všetkým, čo môžu byť zasiahnutí, zranení, zabití alebo vyhnaní z domovov, nie je prípustná nečinnosť a ľahostajnosť, dodala.