V neúplných rodinách dlhodobo vyrastá od 10 do 16 percent z celkového počtu detí. Z toho iba dve percentá vychovávajú muži, ostatných 98 percent ženy.
Výchova detí v neúplných rodinách má podľa Kataríny Pafkovej z Medzinárodného centra pre štúdium rodiny na Slovensku vzrastajúcu tendenciu. Zvyšuje sa i počet žien, ktoré sa rozhodnú vychovávať dieťa bez otca. Pozícia otca v rodine sa tak oslabuje.
Príčinou je podľa Pafkovej ekonomická samostatnosť žien a oslabenie pozície muža ako výhradného živiteľa, ale aj celkový pokles významu rodičovskej roly. Riešenie vidí vo väčšej spolupráci otca s matkou dieťaťa, jeho prítomnosti pri pôrode a v účasti muža na domácich prácach. Prekážkou je tradičná predstava o otcovstve, ktorého úlohou je ekonomická starostlivosť o rodinu. Situáciu sťažuje i nedostatočná legislatíva. Pafková poukazuje na to, že posilnenie úlohy otca v rodine by zlepšilo nielen postavenie detí, ale i žien. Z pohľadu detí by sa znížila závislosť na ženách, rovnako by došlo k poklesu problémového správania sa u detí.
Výchova detí bez otca, resp. v neúplnej rodine má na psychiku dieťaťa negatívny dopad. Synovia, ktorí vyrastajú bez otca, majú problémy so sebaidentifikáciou. Výsledkom býva to, že sa stávajú páchateľmi kriminálnej a násilnej činnosti. Dcéry vychovávané bez otca mávajú nejasnú predstavu o mužovi, a rovnako o budúcom partnerovi. Identita žien trpí natoľko, že mnohé z nich sa rozhodnú vychovávať deti bez otcov.
Odborníci zaznamenali zmenu v postoji otcov k deťom. Ak v 60. rokoch minulého storočia kŕmilo a prezliekalo deti iba jedno percento otcov, v 90. rokoch sa ich počet zvýšil na 85 percent.