Bratislava 18. februára (TASR) - Novela zákona o vysokých školách by sa mala na rokovanie Národnej rady SR dostať už v marci. Na dnešnom zasadnutí členov Výboru Národnej rady SR pre vzdelanie, vedu, mládež a šport, kultúru a médiá to uviedol minister školstva Martin Fronc.
Pripravovaný návrh tejto legislatívnej normy ráta so zavedením poplatkov za vysokoškolské štúdium, pričom ich výška sa bude pohybovať v rozmedzí od 10 do 20 percent z celkovej sumy nákladov štátu na jedného vysokoškoláka. Podľa Fronca študentom a uchádzačom zo sociálne slabších rodín zabezpečí právo na univerzitné vzdelanie nový systém prideľovania štipendií, pričom podmienky pre všetkých záujemcov by sa mali ustáliť maximálne do šiestich rokov.
Šéf rezortu školstva okrem toho poukázal aj na komplikovanú situáciu vo financovaní regionálnych škôl. Podľa neho spôsob, ktorým sa dajú kontrolovať finančné toky na základných a stredných školách, by mal byť efektívnejší a transparentnejší a mal by vyvolať racionalizáciu v školskej sfére. Ku skvalitneniu vzdelania by zas malo prispieť zavedenie takzvanej štátnej maturity, ktorá už existuje napríklad v Čechách.
Fronc poslancov informoval aj o pripravovanom projekte Otvorená škola, ktorý by mal obnoviť pozitívny vzťah školákov ku svojej vzdelávacej inštitúcii. "Školské brány sa vždy popoludní zavrú a priestory za nimi viac nie sú využívané, no dajú sa zužitkovať napríklad vo voľnom čase žiakov," vyhlásil. Okrem toho chce ministerstvo podporiť i športové aktivity na školách, no nie vo vrcholovej, ale spoločenskej a skupinovej forme.
Predstavitelia mediálneho výboru poukázali na skutočnosť, že v rámci prípravy reforiem v oblasti vzdelávania, vedy a športu sa Froncov rezort dostatočne nevenuje celoživotnému vzdelávaniu a ponecháva bez zmien súčasný archaický systém financovania výskumu a vedy. Zazneli aj argumenty, že niektoré školy nevedia so zverenými financiami hospodáriť a namiesto vyrovnania platieb za teplo a energiu nakupujú sociálne zariadenia na fotobunky, či nové koberce a nábytok.
Navyše poslanecký prieskum týkajúci sa kapitálových výdavkov ministerstva školstva dokázal, že spomedzi 161 nedokončených stavieb bol v 19 prípadoch prekročený plánovaný rozpočet v rozmedzí od 180 až do 390 percent. Fronc v tejto súvislosti označil za neprofesionálne, že niektoré stavby sa pri zadávaní projektu finančne podhodnotia a potom je potrebné peniaze navŕšiť.
Poslanci v závere prijali uznesenie, v ktorom požiadali ministra, aby svoju správu rozšíril a doplnil o ich podnety a otázky a novú správu im opäť predložil.