
František Chrástek na bratislavskej výstave svojich fotografií.
FOTO - DANIEL BROGYÁNYI
e pre SME.
„Červenú farbu príliš neobľubujem, ale v obrazoch má symbolickú hodnotu. Je niečím medzi. Symbolizuje javy medzi nebom a zemou. Možno trochu v menšej miere používam aj modrú. Tá je akýmsi protipólom, no zároveň dodáva aktom ten správny náboj krásy, ba možno i erotiky.“
Svet fotografií, kde nie je nijaký balast a nie je v nich nič zbytočné. Divák je dokonale koncentrovaný na čisté vzťahy farieb a tvaru. Uchopiť tvar, rešpektovať realitu, jednoducho niečo „vyfotiť“. Aké ľahké pre laika, aké zložité pre toho, kto o tom niečo vie.
Svet jednoduchých línií
Výstava absolventa legendárneho oddelenia profesora Jána Šmoka na pražskej FAMU Františka Chrástka (1953) vo výstavnej sieni Domu plynárov v Bratislave je reprezentatívnym výberom z autorových cyklov venovaných geometrii, krajine i z najnovších ženských aktov. Ako zdôrazňuje autor, „diela podávajú divákom výpoveď o svete, a to v rovnakej miere, či už formou geometrických tvarov, alebo cez ženské akty“.
Jadrom vystavenej kolekcie veľkorozmerných farebných fotografií sú geometrické zátišia. Chrástka, ako dokazuje jedno z diel - Štvorec podľa Maleviča, fascinuje svet jednoduchých línií. Malevič je, ako uviedol fotograf, samostatným výkrikom abstrakcie 30. rokov dvadsiateho storočia, a preto si zasluhuje obdiv. Obdiv k myšlienke.
Chrástek používa techniku cibachromu - inverzný fotografický princíp, ktorý mu zaručuje farebnú dôveryhodnosť. Reálnosť farieb dokonca posúva jeho fotografie do oblasti maľby. Sú to pôsobivé rozmaľované inscenácie, pri ktorých autor odmieta manipuláciu počítačom. „Priznám sa, fotografie sa nerodia rýchlo, pretože autorská réžia musí počítať s viacerými okolnosťami. Nežiaduca náhoda sa však potom minimalizuje a výsledky sú podľa môjho priania.“
Medzi reklamou a voľnou tvorbou
František Chrástek je riaditeľom reklamnej agentúry Q Studio v Uherskom Brode, no svet reklamy a voľnej tvorby striktne oddeľuje. „Platia v nich rôzne pravidlá a iné výstupy. Keď robím pre zákazníka, fotografujem svet predmetov. Snímam ich s faktografickou presnosťou a tam potom používam aj digitálnu fotografiu. Vo voľnej tvorbe sa týchto vecí zbavujem. Prelaďujem sa do iného sveta. Umenie je potešenie. Akási nadstavba, ktorá mi prináša oddych a možnosti vlastnej výpovede. Pokúšam sa, niekedy s väčším, inokedy s menším úspechom, vniesť do fotografií isté posolstvo.“
Expozícia ponúka zážitok z hry svetla a tieňa, farby a tvaru, ktorý podáva rovnako hlboký odkaz vo vymedzenom priestore ateliéru, v krajine i pri pohľade na ženské telo.
Pocit novej skutočnosti
Rozpráva o svete okolo nás. Slovami českého kunsthistorika Jaroslava Pelikána „jeho fotografické obrazy vyvolávajú pocit novej skutočnosti, ktorú chápeme ako harmóniu farby, svetla a tvarov v zvláštnom imaginárnom priestore. Je to zážitok oslobodený od svojej materiálnej podstaty, ktorý má podnecovať predstavivosť diváka“.
Chrástek sa doteraz predstavil na vyše desiatke samostatných výstav v Českej republike a jeho fotografie boli v Rakúsku i Nemecku.
Výstava v Bratislave je prvým predstavením Chrástkovho diela na Slovensku a potrvá do 5. augusta.
ĽUDO PETRÁNSKY