
FOTO SME - PAVOL MAJER
lovom a kongresovom centre, ktoré bolo sprístupnené v roku 1986.
Príchod Vesselina Atanassova do našej krajiny sprevádzali zvláštne okolnosti. V októbri minulého roku ho na ceste z Nitry okradli. Jediné, čo mu zostalo, bola viola. Zmizli mu všetky doklady, batožina aj hudobné texty.
„Bulharská ambasáda na Slovensku, ktorú som požiadal o pomoc, je zavalená množstvom byrokracie. Pomohla mi vybaviť dočasný pas, aby som mohol vycestovať. Moja batožina ani hudobné texty sa však už nenašli,“ povedal pre SME.
Viac pomoci sa mu dostalo od Hudobného fondu. „Celé to vybavovanie znamenalo prekonávať mnoho formalít. Ľudia mi neverili, bola to nepríjemná situácia.“ V Bratislave spolupracuje s Hudobným fondom, organizuje podujatia preferujúce klasických skladateľov. Na budúci rok sa počas Varnskej jari bude v Bulharsku pod jeho záštitou prezentovať slovenský skladateľ Iľja Zeljenka.
Atanassov sa pripravuje aj na nakrúcanie CD, pôjde o zmes Schubertových a Haydnových skladieb.
Hru v uliciach má od mesta povolenú. „Za túto činnosť sa nehanbím, cez deň dostanem od okoloidúcich aj nejaké príspevky. Mám rôznorodý repertoár. Od Bacha cez Straussa až po Beatles.“
Na otázku, či sa nepokúšal o spoluprácu s niektorým z bratislavských hudobných telies, odpovedal: „Mal som záujem, ale vyskytli sa problémy. Myslím si, že ľudia sa boja konkurencie.“
Mentalita a príslovečná muzikálnosť Slovákov mu nie je cudzia. „Páči sa mi váš temperament. Máte radi pivo a hudbu.“
Keďže v júli sa vo Varne začína hudobný festival, o pár dní cestuje späť do rodného mesta. V kontakte so Slovenskom, konkrétne s Hudobným fondom, chce zostať naďalej.
JANA JURKOVIČOVÁ
(Autorka je spolupracovníčka SME)