Brusel 20. februára (TASR) - Pakt stability a rastu Európskej únie (EÚ) viedol pri hodnotení rozpočtovej situácie Británie ku konfliktu medzi ministrami financií členských krajín EÚ. Británia, ktorá bola doteraz vďaka svojmu rozpočtu vzorom, sa pre slabú konjunktúru a expanzívny program na zlepšenie školstva, zdravotníctva a dopravy stala problémovým dieťaťom.
Namiesto vyrovnaného rozpočtu hrozí Británii deficit na úrovni 1,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Rozruch však nespôsobila skutočnosť, že po Nemecku, Portugalsku a Francúzsku má už aj Británia finančné problémy, ale spôsob zaobchádzania s krajinou. Európska komisia (EK) totiž navrhla, že Británii bude na základe jej nízkeho zadlženia povolené odchýlenie sa od vyrovnaného rozpočtu. S 38 % je pomer dlhov k HDP vo Veľkej Británii najnižší v celej EÚ.
Táto tolerancia však narazila na veľký odpor malých krajín. V skutočnosti existuje návrh komisára EÚ pre menové otázky Pedra Solbesa z jesene minulého roka, ktorý povoľuje odchýlku od vyrovnaného rozpočtu v prípade, že sú financie trvalo stabilné. Krajina však musí splniť nasledovné kritériá: rozpočet bol už vyrovnaný alebo vykazoval prebytok a zadlženie nedosahuje 60 % HDP. Obidva tieto body Británia spĺňa. Ide však iba o návrh a na jeho využitie zatiaľ neexistuje žiadny právny podklad.
Belgicko, Španielsko a Fínsko žiadali, aby sa s Veľkou Britániou zaobchádzalo rovnako ako s ostatnými krajinami. Nepodarilo sa im však tento názor presadiť. Namiesto toho bol britský minister financií Gordon Brown vyzvaný, aby sa usiloval o dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu. EK to stačilo, no trom uvedeným krajinám sa to zdá málo. Pozorovatelia sa domnievajú, že sa touto debatou posilnilo postavenia protivníkov eura. V prípade, že Británia vstúpi do menovej únie, jej môže hroziť deficitné konanie a peňažné pokuty.
Informoval rakúsky denník Die Presse.