K zvýšeniu cien za bývanie v internáte pristúpia od marca ďalšie vysoké školy

Bratislava 20. februára (TASR) - Vysokoškolské internáty plánujú od marca ďalšie zvyšovanie cien bytného, riaditelia čakajú už iba na výšku dotácie.

Študenti budú platiť viac aj za stravné lístky. Cena jedného v priemere vzrastie o päť až desať korún, vysokoškolák tak za obed zaplatí od 33 do 47 korún.

K rámcovému zvýšeniu cien v priemere od 25 do 30 percent dôjde od marca na študentských domovoch (ŠD) Univerzity Komenského v Bratislave. Internát Ľudovíta Štúra, ktorý spravuje aj tzv. átriové domky a manželské internáty, zvýši ceny od 90 do 270 korún. V priemere tak študent za bývanie zaplatí o 160 korún viac, cena stravného lístka bude 36 Sk. ŠD a jedálne Družba zvýšili ceny v priemere o 190 korún už od februára. Za dvojposteľovú izbu študent zaplatí 1040 Sk, za trojku 950 korún. Napriek tomu, že cena stravného lístka vzrástla o šesť korún, študent za lístok zaplatí 38 korún ako v predchádzajúcom semestri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za ubytovanie budú od marca viac platiť aj študenti Prešovskej univerzity v Prešove, ktorá zvýšila poplatok za trojposteľovú izbu o 100 Sk na 700 korún mesačne, za štvorposteľovú izbu o 50 Sk na 500 korún mesačne. Za dvojposteľovú izbu zaplatí študent 900 Sk.

K zvýšeniu bytného o 35 percent, čo v priemere predstavuje 180 Sk, už od januára pristúpili internáty Technickej univerzity v Košiciach. Študenti za stravný lístok zaplatia o päť korún viac - 38 Sk. Študenti ubytovaní na šiestich internátoch Ekonomickej univerzity v Bratislave platia od februára v priemere o 40 až 50 korún viac. Najdrahšie je ubytovanie na jednoposteľovej izbe v ŠD na Starohájskej 8, kde študent mesačne zaplatí 880 Sk. Najmenej - 200 Sk zaplatí študent za prístelku na Horskom parku. Vysokoškoláci ubytovaní na stredoškolskom internáte Nábytkárskeho učilišťa zaplatia mesačne 1200 Sk, bývanie v Hoteli Stop stojí 2500 Sk. Cena stravného lístka zostala nezmenená - 36 Sk. Na Trnavskej univerzite, ktorá prenajíma ubytovacie kapacity na stredoškolských internátoch a od súkromných firiem, došlo k nárastu cien najviac o 10 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Výnimkou je Univerzita Konštantína filozofa v Nitre, ktorá v letnom semestri zatiaľ neplánuje zvyšovať ceny bytného. Za stravný lístok študent zaplatí 40 korún. Meniť sa zatiaľ nebudú ani poplatky za ubytovanie na ŠD Mirka Nešpora, Juraja Hronca, Nikosa Belojanisa, Mladosť, Mladá garda a ŠD na Dobrovičovej, ktoré patria Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zatiaľ neupravovala ceny bytného, všetko závisí od výšky dotácie. Návrh počíta s priemerným nárastom bytného o 30 percent, čo v priemere predstavuje 200 korún. Rovnaký postoj zaujala Žilinská univerzita v Žiline, ktorá upraví ceny bytného až potom, ako bude známy rozpočet vysokých škôl. Podobná situácia je na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde čakajú na rozhodnutie ministerstva školstva. Študenti ubytovaní na zmluvných internátoch zaplatia mesačne od 100 do 360 korún viac. V Banskej Bystrici zatiaľ nepoznajú výšku dotácie, preto nemôžu potvrdiť nárast poplatkov za bývanie a stravu.

SkryťVypnúť reklamu

Konečné stanovisko riaditeľov ŠD bude jasné až po zverejnení dotácie pre vysoké školy. Tie by mali rozpis rozpočtu dostať posledný februárový týždeň. Slovenská rektorská konferencia už avizovala nárast prevádzkových nákladov VŠ o 800 miliónov korún. Generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl ministerstva školstva Peter Mederly v tejto súvislosti uviedol, že štátny príspevok na bývanie, ktorý sa pohybuje od 300 do 450 korún, zostane nezmenený. Univerzity však nebudú do štátneho rozpočtu, tak ako v prechádzajúcom roku, odvádzať 200 korún z ceny bytného. Napriek tomu, že výška dotácie z ministerstva zostáva nezmenená, riaditelia vysokoškolských internátov budú mať o 200 Sk viac. Mesačný príspevok na lôžko predstavuje 200 Sk, druhá časť príspevku na prevádzku závisí od veku ŠD. Internáty staršie ako 20 rokov dostanú 250 korún, ostatné 200 Sk a novopostavené ŠD 100 Sk mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 268
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 083
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 051
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 837
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 633
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu