
Na rodičovskej dovolenke je už dva roky s dvojičkami Teom a Leom aj herec, režisér a scenárista Jozef Holec. „Dohodli sme sa so ženou, že budem na materskej dovolenke, obaja sme to chceli. Mám toho profesionálne viac za sebou, takže nemám pocit, že mi niečo uniká. Moja žena má 21 rokov, vyhovuje jej, že sa môže venovať práci,“ povedal štyridsiatnik Jozef Holec v rozhovore pre časopis Dieťa. „Keď sa chlapci narodili, nevedel som, ktorý je Teo, ktorý Leo. Stalo sa mi, že som prebalil jedného, chystal sa na druhého a v tom som zistil, že sa zase venujem prvému.“ Keď začali chodiť, želal si, aby bol otcom s predĺženými rukami: „Keď ich vyberiem z kočíka, zákonite sa každý rozbehne iným smerom.“ Teória Jozefa Holeca je – nie je mama a otec, je len rodič. FOTO – PETER ŠIMČISKO, ČASOPIS DIEŤA
Materská dovolenka neexistuje, aj na Slovensku sa volá rodičovská. S deťmi môže byť doma otec rovnako ako mama. Na Slovensku je to zatiaľ výnimočné – otcovia zostávajú doma len z ekonomických dôvodov, keď sú nezamestnaní, alebo ak žena zarába viac ako oni. Tlak zamestnávateľov zatiaľ nedovolí veľmi využívať ani ďalšiu novinku – keď jeden mesiac môžu zostať doma obaja rodičia. (Rodič, ktorý sa stará o dieťa, dostáva vtedy plný príspevok 3790 korún, druhý rodič 1200 korún.)
Presné štatistiky, koľko otcov je u nás na rodičovskej dovolenke, zatiaľ nie sú, podľa odhadu Kataríny Pafkovej z Medzinárodného strediska pre štúdium rodiny sú to asi dve percentá otcov. „Nezmení sa to za pár rokov,“ hovorí švédska detská ombudsmanka Lena Nybergová. „Dieťa má však právo na oboch rodičov, má právo, aby boli obaja prítomní v jeho každodennom živote. Matka a otec nie sú rovnakí, ale obaja majú byť rovnako zainteresovaní do starostlivosti o deti. Vo Švédsku sa v šesťdesiatych rokoch doma o deti staralo, kŕmilo ich, prebaľovalo iba jedno percento mužov. V deväťdesiatych rokoch ich už bolo 85 percent.“
Spolu s ombudsmankou prišiel nedávno na Slovensko aj jeden z prvých švédskych mužov na rodičovskej dovolenke, Tomas Wetterberg. „Bolo to v 1985. roku, vtedy nás bolo šesť percent. Rozdelili sme si to na polovicu – manželka zostala doma šesť mesiacov, ja šesť. Všade, kde som prišiel s deťmi, bola kopa žien, ktoré mi chceli pomáhať, lebo si mysleli, že to ako muž nemôžem zvládnuť.“ Tomas Wetterberg dnes vedie vládny projekt Muži a rovnoprávnosť, okrem iného sa snaží dosiahnuť to, aby mali muži rovnaké právo podieľať sa na výchove, ale aj aby mohli vykonávať zamestnania, ktoré sa pokladajú za typicky ženské, napríklad ošetrovateľky či pestúnky.
Rodičovská dovolenka – to je aj téma, ktorou sa zaoberá súčasná vláda. Ako povedala podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková (SDKÚ), vládna koalícia uvažuje o jej skrátení. Ak sa skráti, rodičia by mohli dostávať vyšší príspevok. „Nepôjde o drastické skracovanie, budeme rešpektovať aj naše tradície, nepôjdeme pod dva roky,“ povedala Martináková.