
Pri zostavovaní vlády bude mať Wolfgang Schüssel (vľavo) oveľa silnejšie slovo ako šéf slobodných Herbert Haupt. FOTO - ČTK/AP
Rakúsko je zaskočené. Kancelár Wolfgang Schüssel si za koaličného partnera vybral - slobodných (FPÖ). Tú istú stranu, s ktorou 9. septembra 2002 ukončil spoluprácu s vysvetlením, že „znemožňuje vláde vecne pracovať.“ Nahnevaná opozícia sa v mene mnohých Rakúšanov pýta: načo boli predčasné voľby?
Nejednotní ľudovci
Prekvapujúce rozhodnutie padlo vo štvrtok večer na predsedníctve strany. Uznesenie ľudovcov (ÖVP) nebolo jednomyseľné. Dva hlasy boli proti a dva sa zdržali. Nejde o bezvýznamné mená. Proti obnoveniu koalície so slobodnými sa vyslovili premiéri Dolného Rakúska Erwin Pröll a Horného Rakúska Josef Pühringer, spolkových krajín, ktoré v tomto roku čakajú krajinské voľby. „Slobodným, tak ako pôsobia dnes, určite nemožno dôverovať, že budú garantom stability. Spolkový kancelár sa tak rozhodol, on ale nesie aj zodpovednosť,“ povedal Pröll. Pri hlasovaní sa zdržali krajinský premiér Tirolska Herwig Van Staa a prezident rakúskej hospodárskej komory Christoph Leitl. Ten „by uprednostnil inú cestu“, rozumej veľkú koalíciu so sociálnymi demokratmi (SPÖ), ktorú si vzhľadom na dôležité reformy želali aj hospodárske kruhy v krajine.
Zbytočné voľby?
Opozícia i väčšina rakúskych médií sú zaskočené. „Načo sme volili, keď výsledok je ten istý?“ pýta sa Madeleine Petrovičová, ktorá za stranu Zelených viedla koaličné rokovania s ľudovcami. Kancelára Schüssela obviňuje, že sa rozhodol už dávno a rokovania so sociálnymi demokratmi a Zelenými viedol len naoko. Najostrejší komentár mal viedenský starosta a sociálny demokrat Michael Häupl. Ten hovoril o primitívnom rozhodnutí.
„Pred troma rokmi prehral Wolfgang Schüssel parlamentné voľby a triumfoval pri koaličných rokovaniach. V roku 2003 triumfoval vo voľbách. A splietol sa pri koaličných rokovaniach. Teraz má pokračovať čierno-modrá koalícia a človek sa pýta: Prečo sme vlastne 24. novembra volili? Čo je teraz možné, čo pred voľbami možné nebolo?“ pýta sa rakúsky denník Kurier.
Schüssel si je istý
Sám Schüssel vysvetľuje svoju voľbu nestabilitou sociálnych demokratov. Hoci pripustil, že so šéfom SPÖ sa v mnohom zhodli, „v detailoch ostali mnohé veci otvorené“. Navyše Gusenbauer vraj nemá oporu v strane a podporu sociálnych partnerov.
Na otázky novinárov, či slobodných považuje za stabilnú stranu, Schüssel odpovedal. „Myslím, že áno.“ Neobáva sa ďalších vnútrostraníckych sporov, pretože FPÖ sa podľa neho poučila. Na otázku, načo teda boli voľby, kancelár odpovedal: „Tak sa pozrite na parlament. Potom uvidíte ten rozdiel.“
Schüssel si vybral partnera, s ktorým chce už v nasledujúcich dňoch vytvoriť vládu. Tvári sa, že pre Rakúsko zvolil najlepšie riešenie. Od pádu vlády sa ale v skutočnosti veľa nezmenilo. Slobodní sú rovnako nevyspytateľnou stranou, akou boli v septembri 2002, keď pre vnútrostranícky puč vedený sivou eminenciou strany Jörgom Haiderom podali demisiu kľúčoví hráči vo vláde. V čele strany je dnes Haiderov človek - Herbert Haupt, ktorý chcel ešte nedávno zo strany vyštvať Haiderových kritikov a sám kritizoval predčasné voľby. Slobodní sú stále tou istou stranou, ktorá vehementne brojí proti rozšíreniu EÚ na východ, len ju pre vlastné rozpory menej počuť.
Jediné, čo sa po voľbách zmenilo, je rozloženie síl v koalícii. Ľudovci zosilneli a slobodní zoslabli. Vo vláde budú mať menej ministrov a menšie slovo. To bolo zrejme pre kancelára Schüssela pri voľbe koaličného partnera rozhodujúce.
MIRIAM ZSILLEOVÁ