
Stačí pár rýb a Zachariáš je na vojenskej lodi úplne spokojný.
FOTO - ČTK/AP
Americké lode môžu totiž ohroziť prepady rýchlych člnov naložených výbušninou alebo potápači s mínami. Lode má pred podobnými útokmi okrem radarov a podmorských sonarov chrániť aj niekoľko uškatcov.
„Je to dobrá a neviditeľná zbraň a stačí jej len zopár rýb,“ povedal agentúre AP ich cvičiteľ. Vycvičené uškatce krúžia okolo lodí a upozorňujú na všetko podozrivé, čo pod hladinou objavia. Ak by to bol napríklad podozrivý potápač, okamžite naňho upozornia hliadkujúcich vojakov a okrem toho majú k telu pripevnenú bóju, ktorá uľahčí „vylovenie“ zvieraťa.
Americké námorníctvo zamestnáva v súčasnosti asi dvadsať uškatcov. Irak by bol ich prvým nasadením v bojovej akcii.
Už vo vojne vo Vietname boli do ostrých bojov nasadené delfíny. Uškatce sú však podľa odborníkov na stráženie lodí vhodnejšie. Výborne sa orientujú v kalnej vode, sú obratné a rýchle. Potápajú sa až do hĺbky takmer 200 metrov.
Okrem uškatcov nasadí americká armáda v Iraku aj kuriatka, ktoré budú slúžiť ako živé indikátory chemických či nervových otravných látok.
Využívanie zvierat pri riešení konfliktov medzi ľuďmi je rovnako staré ako samotné konflikty. Stačí si pripomenúť slony - „tanky staroveku“. Na začiatku druhej svetovej vojny sa sovietska Červená armáda pokúšala vycvičiť psov na ničenie nemeckých tankov. Psy boli pripravované, aby hľadali potravu pod bruchom tanku a pritom sa dotykom aktivovala výbušnina pripevnená na ich chrbte. Problémom bolo, že psy nedokázali v bojovej vrave rozlišovať medzi sovietskymi a nemeckými tankami, takže pokusy sa rýchlo skončili.
Mnoho štátov sa už desaťročia snaží na boj vycvičiť delfíny. Mali vyhľadávať míny alebo ich naopak umiestňovať pod nepriateľské lode, ochraňovať vlastných a napádať nepriateľských potápačov, prenášať správy a vyhľadávať potopené predmety. Krajným riešením bola snaha použiť delfíny ako živé bomby. Aj uškatcov skúša okrem Ameriky cvičiť napríklad aj ruské námorníctvo.
(pm, čtk)