Bagdad 23. februára (TASR) - Irak ešte nerozhodol, či vyhovie žiadosti šéfa zbrojných inšpektorov OSN Hansa Blixa, aby Bagdad od 1. marca začal ničiť rakety as-Samúd 2, ktorých dolet je podľa inšpektorov dlhší, než povoľuje OSN. Vyhlásil to dnes šéf irackého Národného monitorovacieho úradu Hussám Muhammad Amín s tým, že Iračania žiadosť študujú.
Amín povedal, že zničenie desiatok rakiet by síce znížilo irackú bojaschopnosť, ale nie úplne. Otázku rakiet chce Bagdad riešiť bez zasahovania zo strany USA alebo Británie, dodal.
Blixovo ultimátum Irak postavilo pred skúšku ochoty podriadiť sa OSN, ktorá požaduje jeho odzbrojenie. Neochotu Iraku zničiť zakázané rakety by Washington spolu s Londýnom mohol označiť za odporovanie vôli OSN a odôvodniť tým vojenský útok zameraný na odzbrojenie Bagdadu.
Amín zopakoval iracké tvrdenia, že jeho krajina nemá zbrane hromadného ničenia a Irak - podľa neho - spolupracuje s inšpektormi, aby to dokázal. Ako príklad uviedol povolenie Bagdadu na prelety prieskumných amerických lietadiel U-2 pomáhajúcich inšpektorom. Amín však vyhlásil, že iracká vláda neumožní vypočúvanie irackých vedcov v zahraničí, ako to žiada OSN.
Odpoveď Iraku na Blixovo ultimátum podľa pozorovateľov ovplyvní rozhodovanie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá na budúci týždeň dostane americko-britský návrh novej rezolúcie o Iraku. Dokument by mal skonštatovať, že Irak porušuje rezolúcie, ktoré ho vyzývajú na odzbrojenie, čím pripraví pôdu pre možný Spojenými štátmi vedený vojenský zásah. Americký prezident George W. Bush vyhlásil, že rezolúcia dá OSN poslednú šancu preukázať jej "relevantnosť".
Amín uviedol, že nie je dôvod na novú rezolúciu OSN, keďže Irak spolupracuje s inšpektormi.
Blix nariadil, aby Irak od 1. marca začal ničiť samotné rakety as-Samúd 2, ako aj autopiloty, navádzacie a kontrolné systémy a všetky komponenty na výrobu a testovanie. Dolet irackých rakiet podľa inšpektorov presahuje o 33 km hranicu 150 km povolenú OSN po vojne v Perzskom zálive v roku 1991. Podľa Iraku odchýlku od noriem OSN spôsobil fakt, že rakety inšpektori skúšali bez váhy hlavíc a navádzacích systémov.
Dátum 1. marca sa kryje s Blixovou ďalšou správou o priebehu inšpekcií pre Bezpečnostnú radu OSN.
OSN vlani v novembri Irak vyzvala, aby sa podriadil jej požiadavkám na odzbrojenie, v opačnom prípade mu hrozia "vážne následky". Washington dáva Bagdadu týždne - nie mesiace - na dobrovoľné odzbrojenie.
Proti prípadnej rezolúcii, schvaľujúcej za súčasnej situácie vojenský útok na Irak, sa zrejme postaví minimálne Francúzsko, Rusko a Čína - stáli členovia BR s právom veta. Washington a spojenci by na presadenie takej rezolúcie v 15-člennej BR potrebovali deväť hlasov a žiadne veto.