Košice 23. februára (TASR) - Prolegomena - jazyk, povaha mysle, skutočnosť alebo Cesta od klasického k neklasickému pozorovateľovi je názov 380-stranového filozofického spisu Štefana Juska, ktorý v týchto dňoch vyšiel v košickom vydavateľstve Interart.
"Človeka od dávnych čias zaujíma otázka pravdy. Nevieme, čo je pravda, pretože každé tvrdenie, hoci si myslíme, že je pravdivé, samo osebe nedokáže rozhodnúť, že je pravdivé. Vždy je odkázané na nejaké iné tvrdenie silnejšej hodnoty, ktoré by toto tvrdenie ako pravdu potvrdilo. A tak donekonečna," zdôrazňuje autor. Zároveň dodáva, že aj preto je "túžbou a snom prinajmenšom od čias antických filozofov nájsť niečo, čo by o pravde rozhodnúť vedelo a vedelo by sa samo zdôvodniť ako porozumenie pravdy."
Podľa Juska takmer celé dejiny myslenia a vedy sú poznačené chodníkom objavov akýchsi čiastkových "právd", ale aj nedočkavcov, ktorí pri formulácii tej svojej pravdy vyhlasujú, že je absolútna a je teda zákonom, ktorým je možné svet vysvetliť. "Napokon sa príchodom nových generácií a nových podmienok a skúseností vždy ukáže, že domnelé pravdy nie sú absolútne," píše autor v úvodnej časti knihy.
Na otázku prečo názov Prolegomena, odpovedá: "Tento výraz som si vypožičal zo spisu nemeckého filozofa Immanuela Kanta Prolegomena ku každej budúcej metafyzike. Prolegomena je úvod k niečomu," spresňuje Jusko a dodáva: "Prolegomena je z klasického pohľadu tak trocha paradoxom, pretože ako možno vypovedať o nevypovedateľnom? Možno, ale nie štýlom vypovedateľného. Názov Prolegomena má však jeden nedostatok - tým je obvinenie z epicentrizmu (márnomyseľnosti) toho, kto to tvrdí. Prolegomena je cestou od klasického pozorovateľa k pozorovateľovi tajomstva symetrie či princípu živej identity."