Tunis/Rabat/Káhira/Káthmandu/Londýn 23. februára (TASR) - V mestách niektorých arabských krajín sa aj dnes konali demonštrácie, ktorých účastníci vyjadrovali nesúhlas s možnou vojnou proti Iraku. Irackí kresťania sa dnes v kostoloch modlili za to, aby sa ich krajina nestala dejiskom ozbrojeného konfliktu.
V tuniskom meste Gafsa, 350 km južne od hlavného mesta, dnes asi tisícovú demonštráciu proti vojne v Iraku rozohnala polícia, pričom piatich ľudí pri zásahu zranila. Protestné zhromaždenia organizovala Regionálna tuniská únia práce (URTT). Jeden z jej tajomníkov pre národné vzdelávanie utŕžil pri zásahu polície vážne poranenie hlavy.
Pri pokuse rozohnať podobnú manifestáciu v meste Sfax 16. februára polícia zranila 20 protestujúcich. Pouličné zhromaždenia sú v Tunisku zakázané z bezpečnostných dôvodov.
Na manifestácii v marockom hlavnom meste Rabat sa dnes podľa polície zúčastnilo viac ako 100.000 osôb. Demonštranti, medzi ktorými nechýbali ani predstavitelia všetkých politických strán, vrátane ministrov, chceli zhromaždením vyjadriť solidaritu s irackým ľudom. Organizátori, ktorí pôvodne očakávali až miliónový dav, odhadli počet účastníkov na 300.000.
Tisícky študentov sa dnes zišli na viacerých egyptských univerzitách, aby protestovali proti vojne v Iraku a americkej blízkovýchodnej politike. Približne 10.000 študentov protestovalo na univerzite v Alexandrii, 5000 na univerzite v meste Mansúra a 2000 ľudí na káhirskej univerzite Ajn Šams. Demonštrujúci tam spálili figurínu predstavujúcu amerického prezidenta Georgea W. Busha a skandovali protiamerické heslá. K žiadnym násilnostiam nedošlo.
Irackí kresťania na dnešných bohoslužbách v modlitbách prosili o mierové urovnanie irackej krízy. Najviac veriacich sa zhromaždilo v hlavnom bagdadskom chaldejskom kostole svätého Jozefa. Modlitby za mier sa vo vojnou ohrozenom Iraku stali v poslednom čase pravidelné.
Počas protivojnovej demonštrácie v britskom grófstve Gloucestershire (120 km západne od Londýna) polícia zatkla desať osôb, ktorým sa podarilo preniknúť do objektu blízkej americkej vojenskej základne. Na zhromaždení, ktoré inak prebehlo v pokojnej atmosfére, sa zišlo približne 450 ľudí.
Viac než 100 mužov a žien z rôznych krajín sa dnes zhromaždilo i v nepálskom hlavnom meste Káthmandu, aby vyjadrili nesúhlas so stupňovaním napätia voči Iraku. Austrálčania, Kanaďania, Američania a Briti spolu s buddhistickými mníchmi zapálili počas tichej vigílie sviečky v starodávnom kláštore, aby tak protestovali proti vojnovým zámerom svojich vlád.
1 3 4 alz pel