Brusel 24. februára (TASR) - Európska únia je opäť rozdelená v názoroch na irackú krízu, konkrétne čo sa týka potreby druhej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
Jej návrh predložia dnes v New Yorku Spojené štáty americké podporované Veľkou Britániou a Španielskom, proti druhej rezolúcii sú Francúzsko a Nemecko.
Grécke predsedníctvo EÚ sa po diskusii ministrov zahraničných vecí v Bruseli snažilo rozdiely bagatelizovať a minister Jorgos Papandreu zdôrazňoval, že všetkých 15 členských krajín sa zhoduje na potrebe odzbrojenia Iraku, jeho plnej spolupráce s OSN i mierového vyriešenia krízy. Rozhodnutie o druhej rezolúcii neprináleží únii, ale bezpečnostnej rade, vyhlásil Papandreu.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana však otvorene priznal, že únia v tomto smere zlyhala. "Ide o veľmi dôležitú otázku mieru či vojny, kde sme mali dospieť k spoločnému stanovisku, ale bohužiaľ sme nedospeli," uviedol.
Hoci rozdielne názory EÚ na potrebu novej rezolúcie boli známe, dnes sa ukázali "v plnej kráse". Britský minister zahraničných vecí Jack Straw na rokovaní oznámil, že Británia spolu s USA predložia dnes večer v OSN návrh jej textu, podľa ktorého "iracký režim nevyužil poslednú šancu, aby sa podriadil rezolúcii č. 1441". Španielska ministerka Ana de Palacio tiež podporila druhú rezolúciu.
Odmietavé stanovisko zopakovali ministri Francúzska a Nemecka Dominique de Villepin a Joschka Fischer. De Villepin označil druhú rezolúciu v tejto etape za zbytočnú a jej predloženie považuje za chybu.
Naopak, väčšina medzinárodného spoločenstva si podľa neho želá pokračovanie inšpekcií. Francúzsko podľa ministra predloží dnes v OSN memorandum, v ktorom navrhne upresnenie kritérií pre odzbrojenie Iraku i časový rámec inšpekcií podľa jednotlivých programov jadrových, chemických či biologických zbraní.
Proti druhej rezolúcii sa vyslovil aj Fischer. "Teraz nejde o to, ukončiť rezolúciu č. 1441 a nahradiť ju novou, ale naplniť ju. Irak nesmie mať zbrane hromadného ničenia, musí sa odzbrojiť a musíme to dosiahnuť mierovou cestou, teda inšpekciami," povedal.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem