Ankara 25. februára (TASR) - Turecká vláda dnes oznámila, že oficiálne požiada parlament, aby schválil umiestnenie do 62.000 amerických vojakov v krajine v rámci príprav na možný útok proti Iraku. Zákonodarný zbor by mal o otázke hlasovať v stredu alebo vo štvrtok.
Kabinet súhlasil s príchodom jednotiek USA už v pondelok a žiadosť o schválenie má ešte dnes odovzdať parlamentu. V priebehu dnešného dňa sa očakávalo aj hlasovanie poslancov, to sa však podľa tureckých predstaviteľov neuskutoční, pokým oba štáty nedospejú k dohode o podmienkach nasadenia amerických vojakov.
Turecko a USA však neuzavreli dohovor ani po niekoľkotýždňovom maratóne rokovaní. Podľa šéfa tureckej diplomacie Yasara Yakisa už "v princípe" existuje zhoda v politickej a vojenskej oblasti, no stále ostávajú otvorené otázky okolo balíčka hospodárskej pomoci, ktorá má Turecku nahradiť straty spôsobené vojnou.
Turecká vláda čelí mimoriadnemu tlaku zo strany svojho blízkeho spojenca v NATO Spojených štátov, avšak aj odporu prevažnej väčšiny obyvateľstva. Podľa prieskumov sa proti vojne v Iraku stavia 90 percent populácie.
O sprístupnení tureckého územia americkým oddielom mal parlament rozhodnúť ešte minulý týždeň, hlasovanie však niekoľkokrát odložili. Opozícia už avizovala, že bude hlasovať proti dohode, a výhrady vyjadrili aj viacerí ministri a poslanci vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Predseda strany Recep Tayyip Erdogan dnes v úsilí získať podporu opozície vyhlásil, že vláda urobila a naďalej robí všetko pre mierové riešenie krízy, musí sa však tiež pripraviť na najhoršie. AKP, ktorej poslanci budú môcť hlasovať podľa svojho svedomia, bude o záležitosti diskutovať na stretnutí v stredu dopoludnia.
Americké lode už smerujú k pobrežiu Turecka so zásobami a vybavením 4. pechotnej divízie, ktorá by s ťažkou technikou vtrhla do severného Iraku.
Vicepremiér Ertugrul Yalcinbayir však dnes vyhlásil, že neschválenie prítomnosti amerických oddielov by malo aj svoje výhody a posilnilo by demokraciu.