Bratislava 26. februára (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan si myslí, že nie je potrebné k prístupovej zmluve SR do Európskej únie pripojiť deklaráciu o zvrchovanosti v kultúrno-etických otázkach. Pri rokovaniach sa nestretol s partnermi, ktorí by túto otázku otvárali.
Iniciatívu nevníma ako nebezpečenstvo a nemá ani problém s jej obsahom. Myslí si však, že jej zaradenia ako prílohy do prístupovej zmluvy je nadbytočné. Odôvodnil to tým, že obsahuje veci, ktoré sú v legislatíve a kompetenciách jednotlivých členských štátov. "Nie je to súčasťou komunitárneho a ani európskeho práva. Jednotlivé krajiny majú v súčasnosti suverenitu pri rozhodovaní v týchto otázkach. Považujem to za duplicitné a zbytočné klopanie keď chcete vojsť a dvere sú otvorené," povedal Kukan pre TASR na margo spomínaného dokumentu. Deklaráciu o zvrchovanosti v kultúrno-etických otázkach schválila NR SR 30. januára 2002.
Pridávanie príloh k prístupovej zmluve sú jednostranné akty jednotlivých štátov a záleží iba na politickom zvážení každej krajiny, ako sa rozhodne. "Veľkým argumentom nie je, že to majú aj iné štáty a máme tak urobiť aj my," doplnil Kukan. Verí, že téma nespôsobí spor v koalícii. Je presvedčený, že koaliční partneri by sa mali vzájomne počúvať a byť pokojní. "Nikto nemôže mať meritórne výhrady k materiálu. Niektorými politickými subjektmi je to vnímané tak, (pozn. deklarácia o kultúrno-etických otázkach), že jeden subjekt si chce vlastnú politiku zaradiť do celoštátneho rámca. Pri racionálnej diskusii a ochote konzultovať túto otázku by to nemalo spôsobiť v koalícii závažnejšie vlnobitie," konštatoval Kukan.
V deklarácii sa okrem iného uvádza, že NR SR považuje za užitočné a potrebné rešpektovanie (úniou) princípu zvrchovanosti členských štátov EÚ a štátov kandidujúcich na členstvo v únii v kultúrno-etických otázkach, ktorý spočíva v ponechaní rozhodovania o kultúrno-etických otázkach ochrany života a dôstojnosti ľudskej bytosti od počatia až po smrť, ochrany rodiny a inštitúcie manželstva ako základu spoločnosti, ako i rozhodovania o veciach s tým súvisiacich v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania vo výlučnej právomoci členských štátov a kandidujúcich na členstvo v únii.
Obdobný dokument majú aj členské krajiny únie ako Írsko, Nemecko, Belgicko, Taliansko, a tak ako SR ho žiadajú pripojiť k prístupovej zmluve aj kandidátske krajiny Poľsko a Malta.