Bratislava 1. marca (TASR) - Šéf rezortu školstva Martin Fronc je presvedčený, že vysokoškolské internáty a jedálne nemusia v tomto školskom roku pristúpiť k zvýšeniu cien.
Napriek tomu, že výška dotácie zostala nezmenená, VŠ už nie sú rozpočtové organizácie a nemusia odvádzať 200 Sk z ceny bytného do rozpočtu, skonštatoval. V praxi to podľa neho znamená, že VŠ dostali o 80 percent prostriedkov viac ako v predchádzajúcom roku. Fronc je preto presvedčený, že zvýšené náklady na energie majú študentské domovy a jedálne z čoho uhradiť. Pripomenul, že určovanie cien bytného a stravného je výlučne v kompetencii príslušnej VŠ.
Vysoké školy, ktoré zatiaľ nepristúpili k zvyšovaniu cien za ubytovanie, budú tak musieť urobiť v dohľadnom čase, myslí si prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity v Košiciach Juraj Sinay. Podľa neho internáty nemajú inú možnosť. Niektoré univerzity zvyšovali od januára 2003, iné sa tak chystajú urobiť v marci. Poznamenal, že tie VŠ, ktoré nepristúpia k zvýšeniu bytného teraz, urobia tak v júni. Cena za ubytovanie sa však zvýši namiesto o 100 Sk, o 300 korún, upozornil. Postup vysokých škôl odôvodnil tým, že rozpočet vysokých škôl nezohľadňuje nárast cien za energie. Prevádzkové náklady VŠ sa v priemere zvýšili o 14 až 18 miliónov Sk. Univerzitám na energie chýba 600 miliónov korún.
Vysokoškolské internáty plánujú od marca zvyšovanie cien bytného priemer od 25 do 30 percent, riaditelia čakajú už iba na výšku dotácie. Študenti budú platiť viac aj za stravné lístky. Cena jedného v priemere vzrastie o päť až desať korún, vysokoškolák tak za obed zaplatí od 33 do 47 korún.
Mesačný príspevok MŠ SR na lôžko predstavuje 200 Sk, druhá časť príspevku na prevádzku závisí od veku ŠD. Internáty staršie ako 20 rokov dostanú 250 korún, ostatné 200 Sk a novopostavené ŠD 100 Sk mesačne.
ms rč