Liahnutie hydiny ovplyvňuje viacero činiteľov

V tomto období sa začína liahnuť hydina. Niektorí chovatelia využívajú výhody prirodzeného liahnutia pod kvočkou, ale mnohí uprednostňujú liahnutie v liahni. Každý spôsob má svoje výhody aj nedostatky, umelé liahnutie je však náročnejšie na kvalitu a ...


Liahnutie zdravých a životaschopných kurčiat je úspechom každého liahara. FOTO – (ar)


V tomto období sa začína liahnuť hydina. Niektorí chovatelia využívajú výhody prirodzeného liahnutia pod kvočkou, ale mnohí uprednostňujú liahnutie v liahni. Každý spôsob má svoje výhody aj nedostatky, umelé liahnutie je však náročnejšie na kvalitu a odbornú obsluhu liahne. A práve tu sa stretávajú s viacerými ťažkosťami.

Prvou podmienkou úspešného liahnutia je, že násadové vajcia pochádzajú z uznaných chovov, ktoré sú pod pravidelným veterinárnym dohľadom (skúšky na tuberkulózu a pullórovú nákazu). Násadové vajcia musia zároveň spĺňať všetky predpoklady – sú oplodnené, vajcovitého tvaru, veľkosť a hmotnosť zodpovedá príslušnému plemenu, škrupina je čistá, hladká, neporušená. Liaheň musí byť vyčistená a dezinfikovaná. Pri liahnutí sa držíme návodu na jej nastavenie a obsluhu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prirodzená strata pri liahnutí hydiny sa má pohybovať v rozpätí 17 až 20 percent. Vyššie percento svedčí o zlej biologickej hodnote vajec alebo nesprávnej technológii liahnutia. Spomenieme najčastejšie problémy, s ktorými sa v liahni možno stretnúť.

Odumieranie zárodkov do 24 hodín od začiatku inkubácie: Príčinou je chýbajúce oplodnenie, zlá výživa nosníc, infekcia rodičov, nesprávne skladovanie násadových vajec (pri nízkej alebo vysokej teplote), nevhodná manipulácia s nimi pri prevoze (otrasy), ale aj neodborné nastavenie liahne. Odporúča sa skúsiť liahnuť tie isté vajcia pod kvočkou, respektíve skontrolovať teplotu v liahni. Treba upriamiť pozornosť na zdravotný stav a výživu nosníc, pri prevoze majú byť vajcia uložené tupým koncom nahor, po transporte ich dáme na 24 hodín odpočinúť do predliahne, až potom do liahne.

SkryťVypnúť reklamu

Zárodky hynú v skorom štádiu vývoja: Dôvodom môže byť infekcia nosníc, ich nevhodná výživa a deficit slnečného žiarenia (nedostatok vitamínov A, E, D3, minerálnych látok), zle nastavená teplota v liahni, výpadok elektrického prúdu. Skontrolovať treba teplotu liahnutia a upraviť ju na požadovanú hodnotu, zamerať sa na výživu a zdravie nosníc, umožniť im pobyt v slnečnom výbehu.

Veľké množstvo zárodkov hynie v neskorom štádiu inkubácie: Príčinou býva nevhodná, obyčajne vysoká vlhkosť v liahni. Relatívnu vlhkosť vzduchu upravíme na odporúčanú hodnotu.

Mláďatá sa liahnu predčasne, sú zdeformované, neduživé: Okrem nedostatku vo výžive nosníc (deficit vitamínu D3, B, E, minerálnych látok), môže ísť o vysokú teplotu v liahni, preto ju postupne znižujeme (o 0,5 oC).

SkryťVypnúť reklamu

Oneskorené liahnutie: Spôsobuje ho dlhé skladovanie vajec alebo nízka teplota v liahni. Teplotu treba postupne zvyšovať o 0,5 oC.

Mláďatá sa neliahnu naraz: Rozdielnu rýchlosť vývoja zapríčiňuje rôzna dĺžka skladovania vajec, prípadne výkyvy teploty v liahni. Treba znížiť čas skladovania, zmeny teplôt kontrolovať a prispôsobiť aj kolísaniu teploty v miestnosti.

Všeobecne zlé výsledky liahnutia: Dosahujú sa pri nízkej biologickej hodnote vajec, v nevhodne nastavenej liahni, pri nesprávnom otáčaní vajec. Upravíme výživu a skontrolujeme zdravotný stav rodičovského materiálu, presvedčíme sa o nastavení liahne, sledujeme najmä teplotu a vlhkosť vzduchu v liahni, ako aj otáčanie vajec.

O procese liahnutia si treba viesť podrobnú evidenciu, len tak sa v budúcnosti možno vyvarovať podobných chýb.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 598
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 301
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 017
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 394
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 772
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 091
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 864
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu