Londýn 2. marca (TASR) - V snahe získať na svoju stranu ešte nerozhodnutých členov Bezpečnostnej rady OSN a dosiahnuť tak schválenie svojho návrhu druhej rezolúcie o Iraku sa Spojené štáty údajne prepožičali na agresívnu kampaň odpočúvania telefonických hovorov delegácií v BR OSN. Ako informuje dnešné vydanie britského Observeru, hovory odpočúva americká Agentúra pre národnú bezpečnosť (NSA).
Súčasťou kampane je odpočúvanie členov delegácií OSN v ich bytoch i kanceláriách v New Yorku, ako aj monitoring ich elektronickej pošty. Odpočúvaniu sú najviac vystavené delegácie šiestich krajín, ktoré USA považujú za nerozhodnuté v záležitosti vojny v Iraku. Ide o Angolu, Kamerun, Chile, Mexiko, Guineu a Pakistan.
Memorandum NSA z 31. januára žiada agentov NSA, aby zhromaždili čo najviac informácií o zámeroch nerozhodnutých krajín ohľadom ich hlasovania o druhej rezolúcií BR OSN o Iraku. Cieľom operácie je získať celú škálu údajov, ktoré by americkým diplomatom dali do ruky ďalšiu zbraň na presadenie záujmov USA a eliminovali riziko nepríjemného prekvapenia pri hlasovaní.
Návrh novej rezolúcie tento týždeň v BR OSN predložili USA, Británia a Španielsko, ktoré chcú získať piatich stálych a desiatich rotujúcich členov BR OSN, aby hlasovali za rezolúciu, ktorú môže zablokovať jediné veto stáleho člena. Francúzsko, Rusko a Nemecko za podpory Číny a Sýrie patria k tej skupine štátov, ktoré žiadajú viac času pre ukončenie misie zbrojných inšpektorov OSN.
Rezolúcia bude v BR OSN schválená vtedy, ak ju podporí najmenej deväť členov rady, pričom žiadny z piatich stálych členov ju nesmie vetovať.