Bratislava 2. marca (TASR) - Novelu Zákonníka práce akceptovala Konfederácia odborových zväzov, ako aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, čo je podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pozitívnym precedensom v rámci konštruktívneho pokračovania sociálneho dialógu na Slovensku.
Ako uvádza ministerstvo vo svojom stanovisku, piatkové rokovania tripartity zdôraznili opodstatnenosť novelizácie Zákonníka práce vzhľadom na potrebu zosúladenia flexibility trhu práce s ochranou zamestnanca a naopak, neopodstatnenosť nátlakových akcií v procese rokovaní.
Novela Zákonníka práce po dohode sociálnych partnerov prináša niektoré podstatné zmeny, napríklad zvyšovanie rozsahu práce nadčas na 250 hodín po dohode so zamestnancom a 150 hodín, ktoré môže nariadiť zamestnávateľ. Pracovný čas pre jedného zamestnávateľa je 48 hodín týždenne. Zavádzajú sa aj nové formy kratších pracovných časov (do 20 hodín týždenne).
Dohody o pracovnej činnosti novela vypúšťa, ako aj ustanovenie o nemožnosti uzatvárať pracovnoprávny vzťah medzi manželmi. Návrh novely zavádza možnosť uzatvárať pracovný pomer na čas určitý aj pre dôchodcov, popri poberaní starobného dôchodku. Skúšobná lehota zostáva v dĺžke 3 mesiacov.
Výpovedná lehota sa zjednocuje na 2 mesiace. Pre zamestnanca, ktorý pracoval v podniku viac ako 5 rokov, výpovedná lehota predstavuje 3 mesiace. Ponecháva sa vyplácanie odchodného vo výške jedennásobku poslednej mesačnej mzdy zamestnanca. Zamestnanec má nárok na odstupné vo výške dvoch mesačných platov, v tom prípade si neuplatňuje nárok na výpovednú lehotu. Ak zamestnanec pracoval v podniku viac ako 5 rokov, má nárok na odstupné vo výške troch mesačných platov a neuplatňuje si výpovednú lehotu.
Návrh novely vytvára možnosť suspendovania zamestnanca maximálne na 6 mesiacov, v prípade, že je podozrivý zo spáchania trestného činu a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa.
Novela upravuje minimálne mzdové tarify tak, aby neboli odvodené na základe dosiahnutého vzdelania. Dovolenku ponecháva v dĺžke 4 týždňov a umožňuje dodatkovú dovolenku pre vybrané skupiny zamestnancov.
Podľa novely je možné súbežné pôsobenie zamestnaneckých rád a odborových organizácií v podniku. Odborom ostáva právo vykonávať kontrolu nad ochranou bezpečnosti a zdravia pri práci v tých podnikoch, v ktorých odbory pôsobia, ale bez možnosti zastaviť výrobu.
Ako TASR informoval hovorca MPSVR Martin Danko, tripartita poverila Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení, ako aj Konfederáciu odborových zväzov, pripraviť dohodu v oblasti participácie pri kolektívnych pracovnoprávnych vzťahoch v novele Zákonníka práce, a predložiť ju Ministerstvu práce do stredy 5. marca 2003.