Moskva 2. marca (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov počas víkendu hovoril s predstaviteľmi siedmich nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí sa ešte definitívne nerozhodli o svojom postoji k navrhovanej rezolúcii o Iraku.
Ivanov telefonicky konzultoval otázku Iraku so šéfmi diplomacie Angoly, Guiney, Kamerunu, Mexika, Pakistanu, Sýrie a Chile.
Ako sa uvádza vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí, Ivanov "potvrdil nemenný postoj Ruska v prospech vyriešenia irackej otázky výlučne mierovými, politickými a diplomatickými prostriedkami."
Šéf ruskej diplomacie počas rozhovorov "upriamil pozornosť" na fracúzsko-nemecko-ruský návrh, ktorý požaduje pokračovanie inšpekcií OSN v Iraku najmenej do júla.
Návrh je alternatívou k americko-britskému návrhu novej rezolúcie OSN, ktorá by v prípade prijatia znamenala oprávnenie vojenského zásahu proti Iraku.
USA a Británia, ktorí sa najintenzívnejšie zasadzujú za použitie sily proti Bagdadu, sa snažia presvedčiť ostatných členov rady, aby ich návrh podporili. Rezolúcia potrebuje na prijatie v 15-člennej BR OSN najmenej deväť hlasov a žiadne veto zo strany stálych členov.
Podľa súčasného stavu sa však obe strany zatiaľ môžu spoľahnúť len na podporu Španielska a Bulharska a ešte stále im chýba päť hlasov zo strany nerozhodnutých krajín.
Rusko je popri USA, Británii, Francúzsku a Číne jedným z piatich stálych členov BR OSN a ako každý z nich má právo veta. Ivanov v piatok naznačil, že Moskva je pripravená pri hlasovaní o rezolúcii návrh USA vetovať, ak to bude potrebné na "zachovanie medzinárodnej stability".
Mnohí analytici sa však domnievajú, že Rusko nechce napriek nesúhlasu s úderom na Irak riskovať vážne zhoršenie vzťahov s USA.