Čoraz viac detí teda vyrastá v neúplných rodinách. Odhady hovoria o desiatich až sedemnástich percentách. Mimo manželstva sa každoročne na Slovensku narodí približne desaťtisíc detí, čo je 20 percent zo všetkých živonarodených.
Slovenské ženy akoby mužov zrazu nepotrebovali. Čoraz viac sa ich rozhodlo vychovávať dieťa bez otca. A práve ženy podávajú drvivú väčšinu návrhov na rozvod. A až 98 percent z nich po rozvode vychováva deti. Katarína Pafková z medzinárodného strediska pre štúdium rodiny tvrdí, že pozícia otca v rodine slabne.
Najčastejším dôvodom, pre ktorý sa manželia rozvádzajú, je nezhoda pováh. V roku 2001 tento dôvod uviedla viac ako polovica manželských párov.
Peter Guráň, generálny riaditeľ Sekcie rodinnej politiky na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny si myslí, že to nie je konkrétny dôvod. „Pod nezhodu pováh sa schová všetko,“ hovorí. Posledný väčší prieskum ku konkrétnym príčinám rozvodov sa konal v roku 1988 a robil ho práve on. „Vtedy sme si mysleli, že ho časom zopakujeme a výsledky porovnáme, ale nepodarilo sa nám k tomu vrátiť.“
Sekcia rodinnej politiky žiadne opatrenia na znižovanie rozvodovosti nerobí. „Platí princíp subsidiarity - rodina je samostatná a štát má do nej zasahovať čo najmenej,“ uzatvára Guráň.
Mladé páry sa stavajú k uzavretiu manželstva čoraz opatrnejšie. „Časť obyvateľov odkladá uzavretie manželstva do vyššieho veku a časť uprednostňuje alternatívne formy spolužitia bez sobáša. Je dokonca možné, že stále väčšia časť obyvateľstva je rozhodnutá nevstupovať do žiadnych partnerských zväzkov,“ povedal SME demograf Boris Vaňo.