ch detí - rozhoduje o tom, ktorý z rodičov bude deti vychovávať, prípadne či ich netreba zaradiť do ústavnej výchovy.
Štatistiky hovoria, že až v 98 percentách sú deti prisúdené ženám. Je to pravda?
„Nebudem hovoriť o celoslovenských štatistikách, ale za seba. A u mňa je toto percento o niečo nižšie.“
Ľudia hovoria, že súd nemôže rozhodnúť vždy objektívne, pretože má aj desať prípadov denne a všetky sa mu miešajú, navyše má na ne pomerne krátky čas.
„Sudca predsa nerozhoduje hneď v prvom konaní, veď vo väčšine prípadov ide o tvrdenie proti tvrdeniu. Ak vidí, že ide o zložitejšie dokazovanie, musí vytýčiť ďalšie pojednávanie a využiť priestor na dokazovanie. Všetky tvrdenia zúčastnených strán sa musia v rámci konania prešetriť. Niektoré prípady sú jednoduchšie, iné komplikovanejšie. Nedá sa to paušálne brať, že na to máte polhodinu alebo hodinu.“
Za aký čas sa môžu manželia rozviesť?
„Ak je prípad jasný, dá sa rozhodnúť na prvom pojednávaní. Ak sa účastníci priamo na ňom vzdajú práva podať opravný prostriedok, do mesiaca alebo dvoch môže byť prípad právoplatne uzavretý.“
Ak sa teda rodičia dohodnú ohľadom majetku a výchovy detí, môžu sa rozviesť pomerne rýchlo?
„Áno. Sú, samozrejme, aj prípady, ktoré sa naťahujú dlho, najmä vtedy, ak účastník konania nemá záujem rozvod rýchlo ukončiť. Jeho právni zástupcovia sa snažia vec odročiť, hľadajú štrbinky v zákone, ospravedlnenia, prečo nemohli prísť. A ja nemôžem vec ukončiť, pretože zo zákona musím každej strane umožniť vypovedať. A znovu sa to presunie, lebo mám voľný termín až o mesiac, o dva.“
Rozhodujete najmä o deťoch, čo iste nie je ľahké.
„Rozvádzajúci sa manželia si často neuvedomujú, že si svoje prieky a účty vybavujú cez deti. Prípady sa potom vlečú, deti sa musia zbytočne podrobovať znaleckému dokazovaniu a rôznym vyšetreniam, ktoré sú súčasťou rozvodového konania.“
V zahraničí sú bežné predmanželské zmluvy, ktoré jasne riešia otázku majetku oboch partnerov a urýchľujú rozvod. Nepomohli by aj u nás, keďže rozvodov je stále viac?
„Isteže áno. V súčasnosti sú často majetkové otázky povyšované nad vzťahy a city. Manželia sa nedokážu dohodnúť ohľadom úpravy práv a povinností k deťom vzhľadom na to, že ich viažu veľké majetky. A takých prípadov je už vysoké percento. A predmanželské zmluvy by pomohli aj preto, že majetkové a zárobkové pomery účastníkov konania sa veľmi ťažko dokazujú.“