Čo je vlastne mediácia?
„Mediátor je nezaujatý človek, ktorý pomáha sporiacim sa partnerom nájsť pre všetkých prijateľné riešenie ich problému. On o ničom nerozhoduje, iba pomáha hľadať riešenia.“
Je u nás rozhovor s mediátorom pri rozvodovom konani povinný?
„Existujú krajiny, kde je povinný, ale väčšinou povinný nie je a u nás tiež nie. Ani by som to neodporúčal, pretože jedným zo základných predpokladov mediácie je dobrovoľnosť.“
Je cieľom mediátora predísť rozvodu?
„Mediácia nie je manželské poradenstvo. Dokáže riešiť napríklad konflikt manželov pri výchove detí, alebo o nakladaní s financiami a podobne. Jej úlohou nie je predchádzať rozvodom. Mediácia má pomôcť ľuďom, ktorí sa pre rozvod rozhodli, aby si nekomplikovali ešte viac život a netraumatizovali deti.“
Nestáva sa, že niekto najprv prejaví ochotu a potom nechce spolupracovať?
„Stáva sa to zriedkakedy, lebo tým nemôžete veľa získať. Pýtame sa: ste ochotný spolupracovať, ste ochotný prejaviť svoj postoj, povedať svoj názor? Ak áno, môžeme začať. Ak jedna strana povie nie, je to vybavené, pretože v mediácii sa pracuje hlavne s rozumovou stránkou ľudí.“
Dokáže mediácia upraviť situáciu tak, že sa ľudia nakoniec nerozvedú?
„S tým som sa ešte nestretol. Mediácia tieto ašpirácie nemá. Ale myslím, že je to možné vtedy, keď ľudia ešte nie sú jednoznačne rozhodnutí a mediácia im pomôže vyjasniť situáciu. Keď napríklad majú konflikt, o ktorom nehovoria, alebo keď jeden partner dlho pociťuje problém a ten druhý ho nevníma. Keď sa veci jasne pomenujú môže to veľmi pomôcť.“
Je rozvodové konanie vhodným priestorom pre mediáciu?
„Ideálnym. Mediácia je veľmi vhodným nástrojom na to, aby sa ľudia rozišli kultivovane a racionálne. Existujú aj také prípady, keď sa partneri stretnú a spíšu prostredníctvom mediátora takú dohodu, že ich prípad sa vyrieši veľmi rýchle a s čo najmenšími traumami pre všetkých.“