V deň pohrebu oplakávali Stalina aj vo vtedajšom Československu. Jedni smútili úprimne, mnohí podľahli davovej psychóza a iní našli odvahu sa radovať. V Bratislave visela Stalinova podobizeň na budove SND. FOTO - ARCHÍV TASR
Aj päťdesiat rokov po smrti sa zákerný vládca Josif Stalin uprene pozerá z vreckových kalendárikov na tento rok. K výročiu ich vytlačilo Múzeum moderných ruských dejín a sprievodkyňa ich vnucuje každému návštevníkovi výstavy Stalin. Človek a symbol. „Len si ich kúpte viac. Čoskoro nebudú. To by ste neverili, aký je dnes o Stalina záujem,“ hovorí.
Na okrúhle výročia Stalinovej smrti sa dosiaľ nikdy s takým rozmachom v Rusku nespomínalo. Kultúrne inštitúcie rozvinuli nebývalú aktivitu, vydávajú sa nové knihy, organizujú sa konferencie. Televízne kanály nachystali nové dokumentárne seriály. V dagestanskej Machačkale si miestni komunisti postavili pomník Stalinovi na hlavnom námestí hneď vedľa Lenina.
Iriada Ivanovna Gradovová sa so zbožnou úctou pozerá na príbor, ktorý vraj vodca používal, a zapaľovač, ktorým si snáď pripaľoval. „Stalin bol veľký človek. Bol veľmi múdry a žiadny iný taký na svete už nie je. Kiežby nám mohol znovu vládnuť.“ Keď zomrel, mala dvadsať rokov. Stála vraj celú noc v rade, aby sa s ním mohla rozlúčiť. „Som stalinistka. Obdivujem ho,“ odpovedá hrdo na otázku, kým je pre ňu Stalin.
Stalinovi je venovaná výstava, ktorú tvoria hlavne darčeky pracujúcich. Puzdro na cigarety v tvare amerického tanku Sherman od učňov zo železničiarskej dielne z Plzne je vystavené spoločne s operenou pokrývkou hlavy od amerických Indiánov, ktorí vraj v roku 1942 zvolili Stalina za svojho náčelníka. Vázy, taniere, sochy a koberce s podobizňou vodcu či ďakovné listy za „šťastný život“ sú vystavené hneď vedľa kresieb a výšiviek politických väzňov. Expozícia sa len letmo dotýka represií a teroru, ktorý v krajine nastolil. To niektorých návštevníkov zaráža. „Bol to tyran a despota. Podľa tých exponátov to však vyzerá, ako by sme ho znovu chceli oslavovať,“ hovorí Jevgenij Filatov, ktorého strýko si odsedel v stalinskom väzení osem rokov. Múzeum moderných ruských dejín uviedlo, že sa výstavou „snaží prispieť k zhodnoteniu fenoménu kultu Stalinovej osobnosti“. „Nemožno ale nepriznať, že Stalin bol charizmatická osobnosť svetového významu, ktorá zaujala významné miesto v dejinách 20. storočia,“ konštatovalo.
Zhodnotiť Stalinovu osobnosť sa zároveň pokúša Výstavná sieň federálnych archívov. Expozícia Rok 1953 prvýkrát ponúka verejnosti niektoré odtajnené dokumenty. Možno si pozrieť napríklad lekársku správu, ktorá by údajne mala svedčiť o tom, že Stalin nebol otrávený.
Podľa posledných sociologických prieskumov sa 36 percent ruských obyvateľov stavia k Stalinovej činnosti pozitívne. Cení si ho hlavne za to, že v krajine dokázal udržať poriadok. Kult jeho osobnosti mnohým Rusom už príliš odpudivý nepripadá.
Určité skúsenosti v tomto zmysle majú i s terajším vodcom Vladimirom Putinom, ktorý pri riadení krajiny výrazne pritvrdil a ktorého obrazy sa tiež objavili na vázach, kobercoch a tanieroch.
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk