Vedenie pätnástich provinčných cirkusov sa vzoprelo moskovskému ústrediu a odmieta jeho reformné praktiky. Tie sú však podľa riaditeľa Ruského štátneho cirkusu (Rosgoscyrk) Davida Smeľjanského nevyhnutné na vzpruhu jedného z bývalých prosperujúcich odvetví sovietskeho umenia.
Cirkusy sú v mnohých ruských regiónoch stratové, budovy chátrajú a artisti i zvieratá majú čo robiť, aby prežili. Zo štátneho rozpočtu však nedostávajú žiadnu podporu.
Zamestnanci cirkusu sú v Rusku formálne štátnymi zamestnancami, ktorých úlohou je zabávať svojich občanov. V súčasnej dobe je v krajine 40 murovaných budov cirkusov, 12 cirkusových stanov a osem zoologických cirkusov. Štátna spoločnosť Rosgocyrk zodpovedá za 9000 osôb vrátane artistov. V roku 2001 organizácia minula 21 miliónov dolárov, no zarobila len 14 miliónov.
Hoci cirkus kedysi patril k ruským pýcham, štát dnes zjavne o tento druh umenia príliš nestojí. Artisti, hlavne na periférii, dostávajú malú mzdu, nemajú kde bývať a všemožne sa snažia nájsť uplatnenie v zahraničí. Vedenie cirkusu budovy medzitým prenajíma a zo získaných peňazí sa pokúša zaplatiť umelcov a personál a nakŕmiť zvieracie osadenstvo. Nezostávajú mu však peniaze na zatraktívnenie cirkusového umenia.
Oproti francúzskej, talianskej či kanadskej cirkusovej technike Rusi vraj značne zaostávajú. „V cirkuse dnes vzniká dojem, že stroj času premiestni diváka o tridsať rokov späť. Rovnaké predstavenie, rovnaké kostýmy, chudoba a úbohosť. Ožobračení artisti a rozpadávajúce sa budovy. Čudujem sa, ako tí psíkovia vôbec môžu vyžiť,“ hovorí Oleg Česnokov, riaditeľ umeleckej organizácie Továreň umenia.
Podľa Maxima Nikulina, riaditeľa moskovského Cirkusu na Cvetnom bulvári, kde svojho času pôsobil jeho slávny otec Jurij Nikulin, starý sovietsky systém v ruskom cirkuse prežil, kým novým podmienkam sa cirkusová byrokracia prispôsobiť nedokázala.
„Žijeme v inej krajine. V cirkuse sú však ľudia, ktorí sa nechcú prispôsobiť novým vzťahom. Tento systém dnes hnije a šíri v cirkuse mŕtvolnú nákazu.“
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk