Učiteľom aj rodičom ide o to isté - vychovať deti čo najlepšie. Čo však robiť, ak sa predstavy rodičov, žiakov a školy vo výchove rozchádzajú?
Rodič súhlasí s tým, aby jeho dieťa malo piercing, škola mu to zakazuje. Dievčatá chcú nosiť módne baretky, ale školský poriadok je neúprosný. Väčšina škôl zakazuje nosiť žiakom do škôl aj mobilné telefóny, walkmeny či discmany, i keď sa nájdu aj také, čo povoľujú aj telefonovanie cez prestávky.
Práva a povinnosti žiakov nájdete v školskom poriadku. Každá škola si tvorí vlastný, takže niekde môže byť zakázané to, čo je inde povolené.
Denník SME preštudoval školské poriadky piatich škôl, a ani v jednom z nich zmienka o piercingu či tetovaní nebola. Zarazili nás však iné "perličky".
Dočítali sme sa napríklad, že "žiak sa neusiluje svojim zovňajškom vynikať pred ostatnými žiakmi a vzbudzovať pozornosť verejnosti." "Dievčatá dbajú, aby im oblečenie a účes neprekážal v zamestnaní."
V školskom poriadku sa však píše aj to, ako sa majú žiaci správať mimo školy: "Žiak sa nesmie zdržiavať v podnikoch verejného stravovania, v ktorých sa predávajú alkoholické nápoje dlhšie ako potrebuje na konzumáciu objednaného jedla a občerstvenia."
V školskom poriadku na Popradskom nábreží v Poprade sa zase napríklad píše, že dvojka zo správania hrozí žiakom, ktorí do školy nenosia prezuvky, a tiež žiakom, ktorí propagujú drogy. Dajú sa tieto dve veci postaviť na jednu úroveň?
Má škola právo prikazovať žiakom, čo a ako majú robiť vo svojom voľnom čase? A ako to chce kontrolovať? Čo si myslia rodičia o žiaci o pravidlách v školskom poriadku?
Toto všetko plus novinky vo vysokoškolskom zákone prináša utorková príloha denníka SME Škola a rodina.