BRATISLAVA – Investície vo fondoch zarábajú a prerábajú majiteľom podielových listov už dlhší čas rovnako. Medzi fondami, ktoré si zisky pripisujú, prevládajú dlhopisové a peňažné, kým ostatné sa až na málo výnimiek prepadávajú do mínusu.
Vo februári pokračoval pokles akciových fondov. „Vývoj trhov v súčasnosti v najväčšej miere ovplyvňuje dianie na svetovej politickej scéne. Hrozba vypuknutia vojnového konfliktu v Iraku bez širokej medzinárodnej podpory zvyšuje riziko rastu geopolitickej nestability,“ vysvetlil portfólio manažér Tatra Asset Management Marek Prokopec.
Pretrvávajúca neistota nepriaznivo podľa neho vplýva na dôveru spotrebiteľov, čím ohrozuje budúci rast podnikových ziskov. „Zverejňované makroekonomické indikátory a podnikové hospodárske výsledky majú v súčasnosti iba veľmi krátkodobý vplyv na vývoj trhov,“ podotkol.
Stále tak pokračuje situácia, keď z poklesu akciových indexov ťažia dlhopisové trhy. „Dopyt po dlhopisoch pramení predovšetkým z nízkej dôvery investorov k akciovým investíciám,“ hovorí Prokopec. Na dlhopisy sa podľa neho obchodníci spoliehajú aj pre naďalej slabý rast hlavných svetových ekonomík: „To núti centrálne banky udržiavať úrokové sadzby na veľmi nízkych úrovniach“.
Výnimočne však akciové fondy potvrdzujú svoje prednosti – možnosť vysokých ziskov. Z fondov predávaných členmi asociácie sa stali opäť najvýnosnejšími práve dva akciové.
Fondom s investíciami v slovenských korunách sa darí tento rok menej ako vlani. „Relatívne nízke zhodnotenie vyplynulo predovšetkým z mierneho rastu výnosov peňažného a dlhopisového trhu. Rast výnosov dlhopisov totiž spôsobuje pokles ich cien a naopak,“ povedal Prokopec. Po prudkom poklese výnosov dlhopisov v druhom polroku 2002, vďaka ktorému fondy dosiahli viac ako 10-percentné ročné zhodnotenie, teda prichádza na trhu k určitej korekcii.
Neistá budúcnosť trhov nebráni investorom na Slovensku zvyšovať svoje vklady v podielových fondoch, ale ovplyvňuje ich rozhodovanie, aké podiely nakúpiť. Čisté predaje za uplynulý mesiac dosiahli dve miliardy korún. Takmer celú túto sumu pohltili peňažné a dlhopisové fondy.
Majitelia podielových listov v Česku zažívajú podobné časy. Od začiatku roka všetky akciové fondy a veľká väčšina zmiešaných fondov, ktoré predávajú členovia Únie investičných spoločností, zaznamenali zatiaľ len pokles hodnoty majetku. Dlhopisové fondy naopak dosiahli dvojpercentný nárast, fondy peňažného trhu vzrástli zhruba do pol percenta. Českí správcovia očakávajú výraznejšie zisky akciových fondov, ale až neskôr v tomto roku.
Najvýkonnejšie* fondy
CI – America Stock rastový (akciový) +14,26 % |
KBC – Equity Fund Eastern Europe (akciový) +5,78 % |
TAM – Dolárový dlhopisový +2,42 % |
a najstratovejšie* fondy vo februári |
WIOF – Global Equity (akciový) -8,26 % |
Veri – Valeur (akciový) -7,99 % |
VB – Europa-Invest (akciový) -6,66 % |
* Výkonnosť po odčítaní ročného poplatku, v mene fondu |
Zdroj: Asociácia správcovských spoločností. |
Kompletné údaje sú na www.ass.sk