Valletta 9. marca (TASR) - Obyvatelia Malty sa v sobotňajšom nezáväznom referende vyslovili za vstup svojho ostrova do EÚ. Podľa konečných oficiálnych výsledkov za hlasovalo 53,65 percenta, proti 46,35 percenta účastníkov hlasovania.
K volebným urnám prišlo 91 percent z približne 297.000 oprávnených voličov. Výzvu vlády vypočulo 143.000 Malťanov, kým apel opozičných socialistov na odmietnutie bruselskej pozvánky vzalo za svoj 123.628 hlasujúcich.
Premiér Eddie Fenech Adami výsledok referenda privítal s tým, že rozhodnutie voličov "garantuje stabilnú budúcnosť". Opozícia šéfa kabinetu vyzvala, aby v krátkom čase vypísal voľby ako ďalšiu skúšku nálady obyvateľov v otázke budúcnosti malého stredomorského ostrova, ktorý si zakladá na svojej nezávislosti.
Malta so 400.000 obyvateľmi je prvou z desiatich krajín pozvaných minulý rok do EÚ, ktorá referendum zorganizovala, čo zvýšilo dôležitosť a medzinárodný záujem o výsledok hlasovania. Maltské "nie" by totiž mohlo povzbudiť euroskeptikov v iných kandidátskych krajinách, osobitne po nedávnych vyhláseniach francúzskeho prezidenta, ktorý kritizoval kandidátske štáty z východnej Európy za ich proamerický postoj v otázke irackej krízy.
Ďalšie referendum sa má 23. marca uskutočniť v Slovinsku, v apríli majú hlasovať Maďari, v máji Litovčania a Slováci, v júni Poliaci a Česi, a v septembri Estónci a Lotyši. Prijatie nových krajín do EÚ je plánované na 1. mája 2004.
Malta, s rozlohou len 315 kilometrov štvorcových sa po prijatí stane najmenšou krajinou EÚ, ktorou je teraz Luxembursko.