
Najviac vo februári stúpli ceny v doprave. Podpísali sa pod to predovšetkým drahšie pohonné látky.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Po januárovom cenovom šoku rástli ceny minulý mesiac deväťnásobne pomalšie. Menej prudké zvýšenie cien, ako očakávali ekonómovia, viedlo niektorých k okresaniu koncoročných odhadov. Ich nové prognózy znižujú riziko, že v tomto roku poklesnú reálne mzdy.
Vo februári boli ceny o 0,6 percenta vyššie oproti januáru a o 7,6 percenta vyššie ako pred rokom, informoval včera štatistický úrad. V predchádzajúcom mesiaci štatistici zistili 5,3 percentnú medzimesačnú a 7,3 percentnú medziročnú infláciu.
Niektoré tovary sme kupovali aj lacnejšie
Pôsobenie balíčka na rast cien zďaleka nie je vyčerpané, analytici sa ale domnievali, že vo februári popoženie ceny nahor výraznejšie, ako tomu bolo v skutočnosti. „Priamy vplyv regulovaných cien a nepriamych daní na cenovú hladinu bol vo februári veľmi malý,“ potvrdil analytik Poštovej banky Michal Džačovský.
Celkové zvýšenie cien ťahalo podľa Džačovského hlavne bývanie: „Aj keď cenová deregulácia vody, elektriny a tepla prebehla v januári a vo februári sa deregulované ceny nemenili, vzrástli ostatné služby vzťahujúce sa na bývanie“. Inflácia stúpala aj vplyvom vývoja cien potravín, dopravy a služieb hotelov, kaviarní a reštaurácií.
Lacnejšie ako pred mesiacom boli odevy a obuv. „Protiinflačne pôsobili sezónne výpredaje,“ poznamenal Pavol Ondriska zo Slávie Capital.
Pokles cien nastal aj pri pošte a telekomunikáciách. Ceny samotných služieb zostali nezmenené, lacnejšie ale boli telefónne a faxové prístroje. Telekomunikácie v tomto neboli výnimkou - štatistici zistili aj nižšie ceny domácich spotrebičov.
Menší dosah na peňaženky
Údaje uspokojili národnú banku. „Zaznamenané spomalenie dynamiky rastu oproti predchádzajúcemu mesiacu je v súlade s našimi očakávaniami,“ informovala NBS.
Dosah balíčka na peňaženky je teda menší, ako niektorí varovali. To, o koľko stúpajú ceny, však ovplyvňuje aj dianie vo svete. „Z hľadiska cenovej stability je hrozbou najmä vojnové riešenie irackej krízy s možným rozšírením konfliktu na okolité krajiny. To by pravdepodobne vyvolalo ropnú krízu a ceny ropy by v dôsledku poklesu svetovej produkcie ostali neúmerne vysoké,“ povedal Mário Blaščák z Ľudovej banky. Drahá ropa môže oddialiť oživenie svetovej ekonomiky a podporiť tak infláciu aj na Slovensku. „Je preto priaznivé, že rast cien ropy čiastočne kompenzuje poklesom dolára oproti korune,“ dodal Blaščák.
Väčšina ekonómov očakáva, že za celý rok ceny stúpnu do ôsmich percent. Niektorí svoje odhady po včera zverejnených číslach aj upravovali smerom nadol. Nižšia ako pôvodne odhadovaná inflácia znamená, že príjmy ľudí očistené o infláciu by nemuseli napriek balíčku klesnúť. „Absencia výraznejších sekundárnych efektov zmierňuje aj riziko poklesu reálnych miezd,“ tvrdí Ľudovít Ódor zo Slovenskej ratingovej agentúry.