j ekonomiky. Podniky totiž na slabnúcu ekonomiku vo väčšine prípadov reagujú odkladaním investícií do novej výpočtovej techniky a snažia sa čo najefektívnejšie využiť používané počítače.
Jej problémy však neovplyvňujú každého výrobcu počítačov rovnako. Kým spoločnosť Hewlett Packard utrpela podľa predbežných odhadov Gartner v druhom štvrťroku 18,8-percentný prepad objemu predaných počítačov, celosvetový líder v tejto oblasti - Dell - zaznamenal naopak nárast o 13 percent. Dell prednedávnom navyše uistil investorov, že svoje finančné ciele na tento rok splní, no na útlm v dopyte bude musieť reagovať znížením nákladov.
Spoločnosť Dell bola jediným z hlavných svetových výrobcov počítačov, ktorí zaznamenali rast objemu predaja, keď jej šéf Michael Dell vyhlásil, že v druhom štvrťroku došlo „k dramatickému pohybu podielov jednotlivých firiem na trhu v jej prospech“. Dell tak z pozície lídra počítačového priemyslu odsunul dovtedajšiu jednotku Compaq. Spoľahlivou zbraňou sa stalo agresívne znižovanie predajných cien.
Od apríla do júna sa podľa odhadov Gartner predalo na celom svete približne 30,4 milióna počítačov, hoci ešte v prvom štvrťroku to bolo o 1,9 percenta viac (31 miliónov). Najväčší prepad v predaji vykazujú USA, ktorým patrí 40-percentný podiel na počítačovom trhu. V najbližšom období na podobnú trajektóriu nastúpi zrejme aj západná Európa s 20-percentným podielom.
Odborníci očakávajú, že na lepšie podmienky na trhu treba čakať niekoľko mesiacov. „Teraz už neočakávame, že sa situácia do Vianoc zlepší,“ tvrdí Gartner Dataquest. Predchádzajúce odhady zo začiatku tohto roka pritom hovorili ešte o treťom štvrťroku. (mt)