Následkom obrovských záplav vo východoindickom štáte Orissa zomrelo najmenej 35 ľudí a ďalších takmer pol milióna ostalo bez strechy nad hlavou. Záplavové vody, ktoré zaliali obrovské plochy štátu po nezvyčajne výdatných monzúnových dažďoch, zničili tisícky domov. Sedemtisícdvesto obcí v tomto pobrežnom štáte ostalo odrezaných od okolitého sveta a hladina vody v tamojšej najväčšej priehrade stúpla do nebezpečnej úrovne. Vojenské vrtuľníky začali zhadzovať tisíckam postihnutých obyvateľov potravinové balíčky, ale občasné lejaky a zlá viditeľnosť snahu pomôcť marili.
Víchrica v Kórei
Následkom silnej búrky, ktorá sa prehnala nad Južnou Kóreou a ktorá priniesla najprudšie zrážky za posledných 37 rokov, zomrelo alebo je nezvestných minimálne 53 ľudí. Búrky prišli po najhoršom kórejskom suchu za posledných takmer 90 rokov. Štátni meteorológovia oznámili, že v hlavnom meste Soul a susednej provincii Kyonggi spadlo za osem hodín vyše 300 mm zrážok. Väčšina obetí sa utopila, alebo zomrela po zásahu elektrickým prúdom, keď pouličné osvetlenie zatopili záplavové vody. Ďalší zahynuli pri zosuvoch pôdy vyvolaných dažďami.
Nočná mora škótskej rodiny
Do rodinného domu v Škótsku sa nasťahovala kolónia takmer 300 netopierov, ale domáci sa ich nemôžu až do jesene zbaviť, pretože by porušili nariadenia o voľne žijúcej zveri. Bill a Carina Dohertyovci z East Kilbride v grófstve Lanarkshire hovoria, že lietajúce cicavce desia najmä ich deti, a to hlavne v noci, keď lietajú okolo ich spálne. Netopiere sú v Škótsku chránené a predstavitelia úradu na ochranu zveri tvrdia, že ich zatiaľ nemožno presťahovať, lebo mladé by uhynuli. Carina Dohertyová novinárom povedala: „Situácia sa vyvinula v jednu nočnú moru. Otvorím dvere obývačky a netopier mi vletí rovno do tváre. Navyše, hluk, ktorý robia, keď sa šplhajú po stenách, nás v noci všetkých budí.“
Erupcie
Sicílska sopka Etna vybuchla a vyvalili sa z nej vodotrysky a prúdy lávy, čo si vynútilo evakuáciu jedného hotela a dvoch reštaurácií. Pri ohrozenom meste Nicolosi začali záchranné čaty budovať hrádzu zo zeminy a asfaltu a snažili sa odkloniť koryto lávy. Požiarnici sa pokúsili postupujúcu magmu zastaviť vodnými delami.
* Známa mexická sopka Popocatepetl, ležiaca juhovýchodne od hlavného mesta Mexico City, chrlila na oblohu – za sprievodu desiatok explózií – paru a popol. Explózie sú súčasťou eruptívnej fázy, ktorá trvá už niekoľko rokov.
Lievikovitý mrak nad Severným morom
Zriedkavý lievikovitý mrak sa prehnal popri nákladných lodiach vo významnom anglickom prístave Felixstowe, pričom sa držal tesne pri pobreží Severného mora. Vodná smršť, vysoká 180 metrov, prekvapila všetkých v prístave, keď ju osvietilo slnko. Howard Dawson, počítačový konzultant, ktorý bol práve na návšteve vo Felixstowe, povedal: „Bol to úžasný pohľad. Bolo vidieť, ako vietor víri vodu asi do výšky 30 metrov. Také čosi by ste očakávali skôr na americkom Stredozápade než v Suffolku.“
Zemetrasenia
V severnom Taliansku zomreli najmenej traja ľudia, keď oblasť Álp zasiahlo zemetrasenie o rozsahu 5,2 stupňa. Zemetrasenie malo ohnisko severne od Merana, pri hraniciach s Rakúskom.
* Pohyby Zeme pocítili aj v západnom Bulharsku, severnom Pakistane, severozápadnej Indii, západnom Nepále, severozápadnej a juhozápadnej Číne, na Taiwane, v stredných a južných oblastiach Kalifornie a v strednom Tennessee.
Tropické cyklóny
Sezóna tajfúnov a hurikánov nad tichomorskými a atlantickými panvami bola teraz pomerne mierna. Jediným významným tropickým javom bola búrka Cosme, ktorá sa prehnala pri tichomorskom pobreží Mexika.
Slúž a chráň – aj kačice
Keď sa vo Vancouveri kačacia rodinka prepadla mriežkou kanála do vody, jej matka urobila to, čo každý iný rodič – domáhala sa pomoci u policajta. Strážnik Ray Peterson sa priznal, že si nebol istý, čo si má myslieť o kačke, ktorá ho počas hliadky v centre schmatla za nohavicu. „Myslel som si, že je bláznivá, tak som ju odtlačil,“ povedal Peterson . Kačacia matka sa však nenechala odbiť. Vytrvalo a neúnavne sa vrhala na Petersonovu nohu a potom sa odknísala k neďalekej mriežke kanála, kde si sadla a čakala, kým sa policajt pustí do záchrannej akcie. „Šiel som teda za kačkou a vtedy som podo sebou zbadal osem káčatiek.“ Keď potom zdvihol mrežu, rukami povyberal mláďatká a už len sledoval, ako rodinka odchádza k blízkemu rybníku. STEVE NEWMAN, Los Angeles Times Syndicate