New York 11. marca (TASR) - Šesť členov Bezpečnostnej rady OSN, nerozhodnutých o svojom definitívnom postoji k irackej rezolúcii, dnes navrhlo 45-dňové ultimátum pre Bagdad, aby dokázal, že spĺňa všetky svoje záväzky o odzbrojení.
Týmto návrhom by sa predĺžilo pôvodné ultimátum o viac než mesiac. Spojené štáty, Veľká Británia a Španielsko v návrhu rezolúcie určili ultimátum pre Irak na 17. marca. Hovorca Bieleho domu dnes odmietol myšlienku predĺženia ultimáta o jeden mesiac, zatiaľ čo britský veľvyslanec v OSN Jeremy Greenstock sa vyjadril, že Londýn by mohol súhlasiť s predĺžením termínu, no ten nesmie presahovať koniec marca.
Ako informoval veľvyslanec Kamerunu v OSN Martin Belinga-Eboutou, šesť nerozhodnutých krajín navrhlo 45 dní, no ich návrh je otvorený rokovaniam. Angola, Chile, Guinea, Mexiko, Pakistan a Kamerun predložili návrh Greenstockovi a teraz čakajú na odpoveď.
Okrem predĺženia ultimáta uvedené krajiny navrhli, aby sa k navrhovanej rezolúcii pridalo aj niekoľko špecifických požiadaviek, ktoré musí Irak splniť, aby dokázal, že dodržiava predchádzajúce rezolúcie BR OSN.
USA pôvodne chceli, aby BR OSN hlasovala o rezolúcii už dnes. Do dnešného dňa sa im však nepodarilo získať potrebných deväť hlasov na prijatie nimi navrhovanej rezolúcie, a tak odložili hlasovanie na neskôr, pravdepodobne do štvrtka.
Washington navrhuje 17. marec ako ultimátum, do ktorého musí Bagdad dokázať, že plní požiadavky OSN o odzbrojení, inak mu hrozí vojna.
Keďže návrh má zatiaľ podporu len štyroch členov 15-člennej BR (USA, Británie, Španielska a Bulharska), stali sa hlasy šiestich nerozhodných krajín kľúčovými pri konečnom výsledku hlasovania. Francúzsko a Rusko pohrozili vetovaním rezolúcie, ak by v BR získala väčšinovú podporu.