z nich totiž obľúbený nápoj doslova živí.
Podľa predstavy regionálnych poslancov by miestni obyvatelia mali prestať s výrobou „ohnivej vody“ vo svojich domácnostiach. Polícia zistila, že vodka sa páli v ôsmich z desiatich domov prakticky v každej dedine v oblasti. Ľudia ju však vyrábajú nielen pre seba, ale hlavne na predaj. Produkcia samohonky sa stala najvýnosnejším a zároveň jediným zdrojom príjmu. Polícia vraj zabaví v jednom dome až 400 litrov pálenky naraz.
Sedemdesiatpäťročná Marija Šapovalovová z obce Veselovka tvrdí, že samohonka je pre ňu ako valuta. Nestráca na hodnote a kedykoľvek ňou môže zaplatiť traktoristovi, drevorubačovi či pri výpomoci suseda pri sadení zemiakov.
„Ja by som už sama tú prácu nezvládla, ale vypáliť samohonku ešte dokážem. Za prácu zaplatím fľaškou. Peniaze aj tak nemám. Mne to pomôže a sused má radosť. My tu bez pálenky nič nezvládneme,“ vysvetľuje.
Ruská vláda medzitým pripravila novú koncepciu štátnej politiky, ktorej cieľom je prevencia alkoholizmu. Čo nevidieť by ju mala prerokovať Štátna rada, jeden z hlavných poradných orgánov ruského prezidenta, zložená z regionálnych vodcov. Kabinet navrhuje zakázať výstavbu nových liehovarov a obmedziť výrobu liehovín. Podľa expertov však hrozí nebezpečenstvo, že vodka v Rusku zdražie až dvojnásobne a ľudia sa opäť vrhnú na masové pálenie. Podľa oficiálnych štatistík v Rusku pripadá na jedného človeka 8,5 litra alkoholu ročne, podľa neoficiálnych údajov až 14 litrov. Gordejeva to veľmi znepokojuje a za ideálny považuje stav z čias Gorbačovovej protialkoholickej kampane. Vtedy vraj v ZSSR ľudia pili 3,5 litra alkoholu na osobu za rok. Podľa rôznych odhadov je pritom na ruskom trhu od 10 do 50 percent falšovanej alkoholickej produkcie. V regiónoch, kde príjem okolo tisíc rubľov mesačne je považovaný za vysoký a kde väčšina ľudí nemá žiadnu prácu, mnohokrát ľuďom neostáva nič iné, len páliť, predávať a piť.
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk