aktor časopisu, ktorý je určený nadpriemerným mužom Slovenska má japonské Subaru striebornej farby. Ministri takmer každej našej vlády vyžadujú čierne bavoráky. Poslankyňa Monika Beňová sa tiež vozí na béemvéčku. Riaditeľ matematického ústavu nemá auto vôbec. Ani vedec s dvoma vysokými školami, ktorý skúma hviezdny prach, auto nechce
a tvrdí, že ho nepotrebuje.
Prečo? Vyjadruje to niečo o nás? Prečo si vyberáme krásne silné autá? Môže vzniknúť závislosť na autách? Môže pôsobiť auto eroticky? Prečo ich muži hladia pohľadom a hovoria o nich takmer ako o svojich krásnych partnerkách?
Prečo nás autá tak vzrušujú?
Keď muž zbadá auto svojich snov, je z neho zrazu malý chlapec.
Psychológ Ivan Horváth hovorí, že je to akýsi zvláštny atavizmus, pozostatok detstva. Keď hociktorý chlapec dostal do daru nové autíčko, rozžiarili sa mu oči, bol šťastný. Mnohí muži však často hovoria o autách ako o ženách a ani si to neuvedomujú.
„Používajú výrazy akoby hovorili o ženskom tele. Autá majú pre ne elegantný, noblesný výzor. Zmyselné, provokatívne tvary, frivolnú príťažlivosť, luxusný vzhľad, agresiu. Auto je pre nich často symbolom vytúženého životného štýlu, či prostriedok na zvýšenie sebavedomia,“ tvrdí Ivan Horváth.
To isté vyžadujú aj od doplnkov. Autorádio s CD prehrávačom je dnes už nevyhnutnosť. Solventnejší vodiči vyžadujú palubné počítače na ktorých terminály vodič sleduje ovládanie rádia, telefónu, televízie, navigačnú sústavu DVD, ale aj podvozku, elektrické ovládanie okien, elektronický prístupový systém, ktorý odomyká a zamyká auto bez použitia kľúča či tlačítka diaľkového ovládača len položením ruky na kľučku dverí, imobilizér, GPS, atermické sklá či sklá doplnené solárnymi článkami, ostrekovače svetiel, automatickú bezfreonovú klimatizáciu, nastaviteľný volant, kožený interiér, rôzne držiaky na nápoje, či dokonca aj vyhrievanie vonkajších spätných zrkadiel.
Popri doplnkoch za desaťtisíce majú nad hlavami zavesené gýčovité umelé kvetiny, chlpaté plyšáky či ruženec.
Maskotom diaľkových šoférov je už niekoľko desaťročí bábika Barbie. Jej proporcie zodpovedajú predstavám mužov o dokonalej žene. Visí takmer v každom druhom kamióne, diaľkovom autobuse, ale aj mestskej hromadnej doprave.
Psychológ Horváth priznáva, že jeho desaťročný Forman je takmer bez doplnkov. Dvakrát mu ukradli na sídlisku autorádio, teplomer, dokonca aj starú žltú chlpatú deku zo zadného sedadla. Boli časy, kedy si autorádio vždy večer vymontoval a ráno namontoval. Na jeho aute ho vzrušuje momentálne to, čo mu zase najnovšie odpadne, tipovanie, čo sa pokazí, či vydrží bez poruchy až do cieľa.
Automobilová závislosť
Sú muži, ktorí si každý deň musia dať vyleštiť svoje auto, podchvíľou kontrolujú či nie je na laku nejaká trhlinka. Stačí sa prejsť po sídlisku a vidíte, že niektorí páni každý deň pochodujú s kýblikom penovej vody k svojmu alebo manželkinmu autíčku. Existuje také niečo ako závislosť na automobiloch?
Psychológ Peter Majerský: „Auto má pre svojich užívateľov aj svoj symbolický význam. Je to symbol vytúženého životného štýlu, symbol moci, slobody, nezávislosti, ale aj spôsob sebarealizácie a sebavyjadrenia, či prostriedok na zvýšenie sebavedomia.“
Auto vytvára čarovné predstavy rýchlosti, vzrušenia, vitality, poskytuje pohodlie, je to vlastne také chránené útočisko. Auto je pre niekoho talizman, zbraň, priateľ.
Pocity pri šoférovaní bývajú pre drvivú väčšinu emocionálne veľmi príjemné, je to pohoda, relax, často spájané so zážitkom vzrušenia.
Môže pôsobiť aj ako droga. Rýchla jazda, ostré rezanie zákrut, nebezpečné predbiehanie totiž stimuluje nervový systém. Z fyziologického hľadiska je to prežívanie pradávnych stresových reakcií, ktoré pociťoval už praveký človek v boji s mamutom. Žľazy produkujú „stresové“ hormóny adrenalínu a noradrenalínu, ktorých funkciou je pripraviť organizmus na „boj alebo útek“.
Auto ako erotický fenomén?
Sexuológ Ján Minárik hovorí, že to čo sa deje v organizme muža, ktorý si sadá po prvý raz do nádherného silného auta, môže pripomínať hormonálnu búrku v tele na prvej schôdze s krásnou ženou. Adrenalín v krvi prudko stúpa, zorničky sa rozširujú a srdce bije ako o závod. Už pri prvej jazde mozog produkuje nezvyčajné množstvo dopamínu, ktorý spôsobuje pocit šťastia. Jazda vysnívaným autom dokáže rozpútať v organizme doslova búrku chemických reakcií. Nočná ja zda v silnom aute s bezhlučným motorom v intímnej atmosfére s kvalitnou hudbou sa dá prirovnať k večeri pri sviečkach - telo produkuje oxytocín, jeho hladina stúpa s každým dotykom rýchlostnej páky.
Rovnako ako ľudia závislí na drogách, aj zamilovaní do svojho auta potrebujú stále vyššie dávky dopamínu, oxytocínu, fenyetylénu a ďalších chemických látok.
Niektorí sa nedokážu závislosti na autách zbaviť, takmer nepoznajú pešiu chôdzu.
EVA HRDINOVÁ