
Plochu rozdelíme na dieliky, v každom pestujeme inú bylinku.
V marci možno predpestovať v skleníku, parenisku a v menšom množstve tiež vo vhodných bytových priestoroch priesady niektorých druhov liečivých rastlín. Dopestované priesady vysádzame v teplejších oblastiach na dobre pripravené a kompostom vyhnojené hriadky alebo na záhony od polovice mája. Väčšina z týchto liečiviek sa uplatní aj ako kuchynské bylinky alebo korenie.
Nedávno sme opísali pestovanie bazalky, medovky, saturejky a šalvie. Z ďalších liečivých rastlín vhodných do ekozáhradiek sú to najmä tieto:
Palina dračia (Artemisia dracunculus), nazývaná tiež estragon, je trváca bylina. Listy má veľmi aromatické s ostrou osviežujúcou chuťou. Pestuje sa podobne ako bazalka a predpestované priesady vysádzame v spone 0,5 až 0,6 x 0,5 až 0,6 metra na slnečnom mieste. Pestovať ju možno i na balkóne a v byte. Registrovanou odrodou je Ruský krajový. Vňať zberáme pred kvitnutím. Režeme jej vrcholky, čím podporíme rozkonárenie rastlín a opätovné vyrastanie vňate. Palinu používame ako prísadu do šalátov, polievok a zeleninových jedál. Keď sa pestuje pri hlúbovinách, odpudzuje mlynárika kapustového a skočky. Z vňate možno pripraviť výluh, ktorým postrekujeme hlúboviny v období náletu mlynárika kapustového a jablone pri nálete obaľovača jabloňového. Účinný je aj postrek proti mravcom a húseniciam.
Materina dúška, aj dúška tymiánová a tymián, (Thymus vulgaris) je trváci rozkonárený polokrík. Má výraznú chuť, lebo obsahuje tymol, mentol a tanín. Môžeme ju pestovať priamym výsevom semien koncom júla, rozsádzaním oddelkami, v záhradkách však najmä z predpestovaných priesad. Vysádzame ich v máji v spone 0,45 x 0,30 metra do kvalitne pripravenej ľahkej pôdy, bohatej na humus a obsah vápna. Dobre znáša aj suchšie stanovištia. U nás sú registrované odrody Aroma, Mixta, Lemona a Krajová. Zberáme celú kvitnúcu vňať vo výške 50 až 70 milimetrov, aby rastlina mohla zasa obrásť. Tymián pestovaný medzi hlúbovinami odpudzuje mlynárika kapustového a slimáky. Používa sa ako korenina do zeleninových jedál, šalátov a zemiakov. Čaj z materinej dúšky používame najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest, pri kŕčoch hladkého svalstva, reumatizme, kolikových bolestiach žalúdka, čriev a podobne.
Z predpestovaných priesad vysádzame v máji na záhony alebo hriadky aj benedikt lekársky (odrodu Krajový v spone 0,3 x 0,5 m), divozel veľkokvetý (odrodu Zlata v spone 0,5 x 0,6 m), ihlicu roľnú a tŕnistú (spon 0,5 x 0,5 m), jablčník obyčajný (odrodu Moravský v spone 0,4 x 0,5 m), levanduľu úzkolistú (odrody Pikanta a Krajová v spone 0,5 x 0,5 m), oman pravý (odrodu Goliáš v spone 0,4 x 0,5 m), slez maurský (odrodu Krajový v spone 0,6 x 0,6 m), valeriánu lekársku (odrody Širokolistá krajová, Úzkolistá krajová a Trazalyt v spone 0,5 x 0,25 m) a yzop lekársky (odrodu Blankyt v spone 0,4 až 0,5 x 0,4 až 0,5 m).
Okrem uvedených aromatických a liečivých rastlín sa v ekozáhradke odlišnými spôsobmi a v iných termínoch pestujú aj iné druhy (napríklad borák lekársky, fenikel, koriander, majorán záhradný, mäta pieporná, pamajorán, rasca, ľubovník bodkovaný, rozmarín, rumanček rímsky, levanduľa). Tieto rastliny môžeme pestovať aj v črepníkoch, závesných košíkoch, skalkách a v tzv. bylinkovej špirále v štvorcovom alebo kruhovom záhone, ktorý dvíhame do výšky špirálovou úpravou pôdy a špirálovou výsadbou. Plochu rozdelíme na diely a v každom dieliku pestujeme inú bylinku či niekoľko príbuzných bylín. Na spevnenie okrajov pôdy v špirále použijeme drevo, kameň alebo tehlu. Malú špirálu môžeme vytvoriť aj v kolese voza.
FOTO – (AR)