Ako si vypestujeme liečivky

V marci možno predpestovať v skleníku, parenisku a v menšom množstve tiež vo vhodných bytových priestoroch priesady niektorých druhov liečivých rastlín. Dopestované priesady vysádzame v teplejších oblastiach na dobre pripravené a kompostom vyhnojené ...


Plochu rozdelíme na dieliky, v každom pestujeme inú bylinku.


V marci možno predpestovať v skleníku, parenisku a v menšom množstve tiež vo vhodných bytových priestoroch priesady niektorých druhov liečivých rastlín. Dopestované priesady vysádzame v teplejších oblastiach na dobre pripravené a kompostom vyhnojené hriadky alebo na záhony od polovice mája. Väčšina z týchto liečiviek sa uplatní aj ako kuchynské bylinky alebo korenie.

Nedávno sme opísali pestovanie bazalky, medovky, saturejky a šalvie. Z ďalších liečivých rastlín vhodných do ekozáhradiek sú to najmä tieto:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Palina dračia (Artemisia dracunculus), nazývaná tiež estragon, je trváca bylina. Listy má veľmi aromatické s ostrou osviežujúcou chuťou. Pestuje sa podobne ako bazalka a predpestované priesady vysádzame v spone 0,5 až 0,6 x 0,5 až 0,6 metra na slnečnom mieste. Pestovať ju možno i na balkóne a v byte. Registrovanou odrodou je Ruský krajový. Vňať zberáme pred kvitnutím. Režeme jej vrcholky, čím podporíme rozkonárenie rastlín a opätovné vyrastanie vňate. Palinu používame ako prísadu do šalátov, polievok a zeleninových jedál. Keď sa pestuje pri hlúbovinách, odpudzuje mlynárika kapustového a skočky. Z vňate možno pripraviť výluh, ktorým postrekujeme hlúboviny v období náletu mlynárika kapustového a jablone pri nálete obaľovača jabloňového. Účinný je aj postrek proti mravcom a húseniciam.

SkryťVypnúť reklamu

Materina dúška, aj dúška tymiánová a tymián, (Thymus vulgaris) je trváci rozkonárený polokrík. Má výraznú chuť, lebo obsahuje tymol, mentol a tanín. Môžeme ju pestovať priamym výsevom semien koncom júla, rozsádzaním oddelkami, v záhradkách však najmä z predpestovaných priesad. Vysádzame ich v máji v spone 0,45 x 0,30 metra do kvalitne pripravenej ľahkej pôdy, bohatej na humus a obsah vápna. Dobre znáša aj suchšie stanovištia. U nás sú registrované odrody Aroma, Mixta, Lemona a Krajová. Zberáme celú kvitnúcu vňať vo výške 50 až 70 milimetrov, aby rastlina mohla zasa obrásť. Tymián pestovaný medzi hlúbovinami odpudzuje mlynárika kapustového a slimáky. Používa sa ako korenina do zeleninových jedál, šalátov a zemiakov. Čaj z materinej dúšky používame najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest, pri kŕčoch hladkého svalstva, reumatizme, kolikových bolestiach žalúdka, čriev a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Z predpestovaných priesad vysádzame v máji na záhony alebo hriadky aj benedikt lekársky (odrodu Krajový v spone 0,3 x 0,5 m), divozel veľkokvetý (odrodu Zlata v spone 0,5 x 0,6 m), ihlicu roľnú a tŕnistú (spon 0,5 x 0,5 m), jablčník obyčajný (odrodu Moravský v spone 0,4 x 0,5 m), levanduľu úzkolistú (odrody Pikanta a Krajová v spone 0,5 x 0,5 m), oman pravý (odrodu Goliáš v spone 0,4 x 0,5 m), slez maurský (odrodu Krajový v spone 0,6 x 0,6 m), valeriánu lekársku (odrody Širokolistá krajová, Úzkolistá krajová a Trazalyt v spone 0,5 x 0,25 m) a yzop lekársky (odrodu Blankyt v spone 0,4 až 0,5 x 0,4 až 0,5 m).

Okrem uvedených aromatických a liečivých rastlín sa v ekozáhradke odlišnými spôsobmi a v iných termínoch pestujú aj iné druhy (napríklad borák lekársky, fenikel, koriander, majorán záhradný, mäta pieporná, pamajorán, rasca, ľubovník bodkovaný, rozmarín, rumanček rímsky, levanduľa). Tieto rastliny môžeme pestovať aj v črepníkoch, závesných košíkoch, skalkách a v tzv. bylinkovej špirále v štvorcovom alebo kruhovom záhone, ktorý dvíhame do výšky špirálovou úpravou pôdy a špirálovou výsadbou. Plochu rozdelíme na diely a v každom dieliku pestujeme inú bylinku či niekoľko príbuzných bylín. Na spevnenie okrajov pôdy v špirále použijeme drevo, kameň alebo tehlu. Malú špirálu môžeme vytvoriť aj v kolese voza.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO – (AR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 937
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 002
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 258
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 157
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 945
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 618
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 332
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu