Washington 14. marca (TASR) - Vysoko postavený demokrat z výboru pre spravodajské služby amerického Senátu požiadal v piatok Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), aby prešetril falošné dokumenty, ktoré USA použili v OSN ako dôkazy údajného úsilia Iraku získať urán z Nigeru.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) nedávno zistila, že niektoré zo spravodajských dokumentov, ktoré jej poskytli USA, sú podvrhmi, uviedol senátor John Rockefeller v liste riaditeľovi FBI Robertovi Muellerovi.
Dokumenty patrili k informáciám tajných služieb, ktoré americkí predstavitelia použili v snahe získať podporu Bezpečnostnej rady OSN pre ich tvrdenie, že Irak ukrýva programy výroby biologických, chemických a jadrových zbraní. Bagdad takúto činnosť popiera.
Zástupca FBI oznámil, že pravdepodobne začnú prípad preverovať, avšak čiastočne preto, aby určili, či má záležitosť riešiť FBI alebo Ústredná spravodajská služba (CIA), ktorá sa zaoberá spravodajskými údajmi zozbieranými v zahraničí. CIA sa odmietla k veci vyjadriť.
USA a Británia zhromaždili v Perzskom zálive vojenské sily pre možnú vojnu proti Iraku, ktorá podľa Washingtonu môže byť nevyhnutná pre odzbrojenie Bagdadu. Prezident George W. Bush sa dôkazov dotkol v prejave k stave únie, keď povedal, že Británia zistila, že Irak sa snažil získať "významné množstvá uránu z Afriky".
Generálny riaditeľ MAAE Mohamed El Baradei však 7. marca narušil pozíciu Washingtonu, keď v správe predloženej BR OSN povedal, že o dokumenty o pokusoch Iraku doviezť urán z Nigeru nie sú autentické.
"Hoci americké obavy týkajúce sa údajných irackých programov vývoja jadrových zbraní sa nezakladali hlavne na týchto podvrhoch, existuje možnosť, že zhotovenie dokumentov môže byť súčasťou širšej kampane zavádzania, zameranej na manipuláciu verejnej mienky a zahraničnej politiky ohľadom Iraku," vyhlásil Rockefeller v liste.
Senátor tiež uviedol, že je dôležité zistiť zdroj dokumentov, motiváciu falšovateľa a to, prečo americké tajné služby nerozpoznali ich vykonštruovanie.
Predseda senátneho výboru pre spravodajské služby, republikán Pat Roberts však Rockefellerovu výzvu nepodporuje. Podľa jeho hovorkyne ho síce dokumenty znepokojujú, avšak nepovažuje za náležité, aby FBI vyšetrovalo CIA.
Ako členovia výboru dostávajú Rockefeller i Roberts utajované informácie o Iraku od spravodajských služieb USA.