Ankara 15. marca (TASR) - Zdá sa, že Washington stráca nádej na využitie tureckého územia pre otvorenie severného frontu proti Iraku. Vysokopostavený predstaviteľ USA dnes uviedol, že ponuku na 15 miliárd dolárov, ktoré mali Ankare nahradiť hospodárske straty spôsobené vojnou, už stiahli.
Turecko niekoľko týždňov odsúvalo rozhodnutie o tom, či do krajiny vpustí 62.000 amerických vojakov. Po súhlase vlády však parlament žiadosť neschválil. Podľa Washingtonu by druhý severný front skrátil vojnu a znížil počet jej obetí.
USA chceli mať prístup do Iraku cez Turecko, avšak mali pripravené alternatívne plány, uviedol nemenovaný americký predstaviteľ. Podľa neho sa Washington teraz snaží zamedziť tomu, aby Turecko jednostranne vyslalo tisíce vojakov do severného Iraku. Ankara tak chce urobiť s cieľom zabrániť vytvoreniu kurdského štátu.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher v piatok uviedol, že hoci jeho krajina stále dúfa v možnosť severného frontu, všetci vedia, že čas už takmer vypršal a musia konať za predpokladu, že vojna sa začne bez dohody USA a Turecka.
USA súhlasili so vstupom tureckých oddielov na sever Iraku v rámci široko koncipovaného memoranda o porozumení v otázke umiestnenia amerických vojakov v Turecku. Podľa zdroja však už tento dohovor neplatí.
Balíček zahŕňajúci 15-miliardovú pomoc bol časovo viazaný, dodal zdroj s varovaním, že jednostranná turecká intervencia do Iraku by mohla viesť k zrážkam s kurdskými oddielmi a "problémom s koaličnými silami".
Na základe predošlého súhlasu parlamentu s renováciou tureckých prístavov a základní pokračujú americké sily vo vykladaní zariadenia a jeho presune k irackej hranici. V prístave Iskenderun zakotvila dnes ďalšia civilná nákladná loď vezúca vojenský materiál.
Washington už zrejme zredukoval svoje požiadavky na otvorenie vzdušného priestoru. Prezident George W. Bush o to požiadal v telefonáte nového tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Odmietnutie aj v tejto záležitosti by podľa analytikov vážne narušilo vzťahy oboch krajín.
Erdogan Bushovi povedal, že využitie vzdušného priestoru bude musieť schváliť parlament, čo by pravdepodobne trvalo najmenej jeden týždeň. Premiér okrem toho v piatok vyhlásil, že parlamentu nepredloží na schválenie žiaden návrh pred vyslovením dôvery jeho kabinetu.
Dnes Erdogan uviedol, že vládny program predstaví v utorok, čím by sa hlasovanie o dôvere mohlo oddialiť na 23. marca. To by mohlo byť pre Washington príliš neskoro, pričom Pentagón už nariadil viacerým vojenským lodiam presun zo Stredozemného do Červeného mora.