Rozhodla o tom dnes na základe sobotňajšej požiadavky USA a Veľkej Británie maďarská vláda.
Kabinet vo vyhlásení zdôraznil, že je zástancom mieru a medzinárodnej bezpečnosti, všetky jeho kroky sú určené bezpečnosťou krajiny a garantovaním pokoja svojich občanov.
Vláda pripomenula, že dôsledne stojí za mierovým riešením irackej krízy, zároveň vyjadrila poľutovanie nad tým, že iracké vedenie napriek viacerým výzvam Bezpečnostnej rady OSN sa už vyše 10 rokov prieči očakávaniam medzinárodného spoločenstva, a nevyužilo možnosti mierového riešenia.
Maďarský kabinet zopakoval vo zverejnenom dokumente svoj postoj, podľa ktorého maďarského vojaka, alebo bojovú jednotku nepošle do Iraku, Maďarsko prispieva k riešeniu irackej krízy poskytnutím taszárskej vojenskej základne na výcvik irackej opozície a krokmi smerujúcimi k posilneniu ochrany Turecka.
Kabinet rokoval o povolení na základe rozhodnutia zákonodarného zboru z februára roku 1998, ktorým parlament súhlasil s tým, aby o preletoch lietadiel krajín vystupujúcich v záujme naplnenia rezolúcií OSN súvisiacich s Irakom rozhodovala vláda.
Na dnešnom rokovaní parlamentných strán, ktoré predchádzalo rokovaniu vlády, sa nezúčastnila väčšia opozičná strana - Zväz mladých demokratov (FIDESZ). Zástupca predsedu poslaneckého klubu opozičného demokratického fóra (MDF) József Ékes povedal, že fórum nesúhlasí so žiadnou vojnovou činnosťou proti Iraku. Preto nepodporia ani pohyb vojsk, teda ani použitie maďarského vzdušného priestoru, ktoré by súviselo s prípadnou irackou vojnou.
Rozhodnutie parlamentu z roku 1998 sa podľa opozičného politika týkalo platnej rezolúcie OSN na mierové riešenie otázky Iraku, teraz však neexistuje rezolúcia na vystúpenie proti Iraku.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh