Kalligram, Bratislava 2001, preložila Juliana Szolnokiová
Vydavateľstvo Kalligram sľubuje, že Jenö Szücs nám prekladá neuveriteľne hutnú rozpravu, v ktorej sa snaží uvažovať o hlavných faktoroch, na základe ktorých sa sformovala stredovýchodná Európa.
Silvia Gáliková: Úvod do filozofie mysle.
Prípad psychofyzického problému
Vydavateľstvo Honner, Martin 2001
„Psychofyzický problém,“ píše autorka v úvode, „je typickým príkladom večného filozofického problému a jeho riešenie môže prispieť k objasneniu takých problémov, ako sú: povaha mysle, mysle druhých, identita osoby, mentálna kauzalita, mentálna reprezentácia, obsah, racionalita, intencionalita, vedomie, sloboda vôle, sebapoznanie atď.“ PhDr. Silvia Gáliková, CSc.(1962), pôsobí na oddelení filozofie a metodológie vied Filozofického ústavu SAV.
Salman Rushdie: Zem pod jejíma nohama
Paseka, Praha – Litomyšl 2001, preložil Pavel Dominik
Salman Rushdie je známy predovšetkým pre škandál, ktorý v osemdesiatych rokoch vyvolala jeho knižka Satanské verše. Tie sa do dejín literatúry zapísali ako jedno z najpreklínanejších a súčasne najmenej čítaných diel. Posledná kniha Zem pod jejíma nohama (The Earth Beneath Her Feet) vzbudila na celom svete pozornosť a ako o veľkej udalosti o nej referovali všetky významné denníky.
Kniha je typicky rushdieovskou zmesou indických korení a európskych byliniek so štedrými dávkami mytológie, grotesky a politickej paródie. Je to tiež osudový ľúbostný príbeh plný fantastických dejových prepletencov. Chronologicky sa dej románu začína v päťdesiatych rokoch v Indii, kde sa po prvý raz skrížia cesty hlavných hrdinov a protagonistov ľúbostného trojuholníka: speváčky Viny, hudobníka Ormusa a fotografa Raia. Pokračuje v ľavicovom protestnom hnutí Anglicka v šesťdesiatych rokov a končí sa v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch v Spojených štátoch, v prostredí superhviezd a celebrít. Kniha je inšpirovaná skupinou U2.
Mlok – Sbírka vítězných prací Ceny Karla Čapka za rok 2001 Straky na vrbě, Praha 2001
Cena Karla Čapka je nejprestížnejšou českou a slovenskou literárnou súťažou sci-fi. Táto zbierka by nám teda mala poskytnúť informáciu o tom, ako je to dnes so sci-fi žánrom v Česku a na Slovensku. Mien je v zbierke desať a aj keď je to súťaž československá, všetky texty sú v češtine.
Ľuboš Jurík: Bratislavské poviedky
Pozsony – Pressburg – Bratislava, Bratislava 2001
Spisovateľ Ľuboš Jurík už napísal román Novinári, potom Spravodlivých, kde opísal prostredie justície, a tiež robil rozhovory s významnými osobnosťami. Vyšli mu aj eseje Eurochaos o novej podobe Európy tretieho tisícročia. Ani to ešte nie je všetko. Venuje sa aj detektívnemu žánru z prostredia starej Bratislavy. Bratislavské poviedky sú, píše vydavateľ, o zabudnutých uličkách, budovách, zákutiach, obchodíkoch a kaviarňach. Knihu ilustroval Martin Kellenberger.
Mejla Hlavsa, Jan Pelc: Bez ohňů je underground
Maťa – BSF, Praha 2001
„Keď v roku 1992 vyšlo prvé vydanie tejto knihy, mal Mejla za svoj štyridsaťročný život toľko historiek, že mohli vzniknúť hneď ďalšie pokračovania,“ čítame na záložke. Kniha je vlastne rozhovorom o histórii najvýraznejšej undergroundovej skupiny Plastic People od jej založenia až po americké turné v roku 1990. Kniha mala vyjsť v druhom vydaní, Plastici začali skúšať nové skladby na nový album. Zhubné ochorenie, ktoré lekári Milanovi Hlavsovi objavili, všetko skomplikovalo. Albumu sa už Mejla nedočkal, rovnako ako sa nedočkal ani nového, rozšíreného vydania tejto knihy.
Vychádza s predslovom Magora a doslovom Vráťu Brabenca.