Šéfredaktorka: Blanka Poláková, vydáva Společnost časopisu Ateliér
Dvojčíslo dvojtýždenníka súčasného výtvarného umenia ponúka na šestnástich stranách bohatý obsah článkov.
Na titulnej strane je článok Výtvarné doteky Visegrádské čtyřky, ktorý je inštalovaný vo výtvarnom centre Chagall v Ostrave a v Zámockej galérii Chagall v Karvinej. Poznámky k výstave napísala aj riaditeľka SNG v Bratislave Katarína Bajcurová.
Na strane teórie sú texty Michala Janatu (Neospravedlnitelná jistota smyslového světa je místem pravdy v nás) a Radka Horáčka (Průzkum současného vnímání umění. Nasledujú pravidelné recenzie a informácie výstav v Čechách i zahraničí.
Revue svetovej literaútry 2/2001
Šéfredaktorka Jarmila Samcová, vydáva Slovenská spoločnosť prekladateľov umeleckej literatúry.
Írska literatúra to už dávno nie je iba Oscar Wilde, G. B. Shaw, James Joyce, Samuel Beckett či Jonathan Swift. K nim treba priradiť Williama Trevora, Seamusa Heaneyho, Iris Murdochovú. A najčerstvejšie hviezdy, ktoré zostávajú ešte stále slovenskému publiku utajené. Revue svetovej literatúry sa ich snaží zmapovať. „Vychádzali sme pritom z antológie súčasnej írskej prózy, ktorej zostavovateľom bol Dermot Bolger a výber sme doplnili o novších autorov prózy, poézie a poviedky,“ píše sa v časopise.
„Súčasná írska literatúra vďaka neobyčajnému rozmachu za posledných dvadsaťpäť rokov zaujala ústredné postavenie v po anglicky písanej literatúre,“ tvrdí básnik, editor a vydavateľ Dermot Bolger. A vďaka debutom nových írskych spisovateľov, ktoré sa ustavične objavujú v Írsku, Anglicku a inde, si toto postavenie naďalej zachováva.“ Aké sú ďalšie súčasné mená? Tak napríklad: Derek Mahona, Anthony Cronin, Michael Hartnett. „Jednou z najzaujímavejších čŕt mladšej generácie spisovateľov je prelomenie bariér v literárnej forme – mnohí z nich, ktorí sa narodili po roku 1955, začínali ako básnici ďalší sú aj dramatikmi,“ uvažuje Bolger.