
Francúzsky prezident Jacques Chirac (vpravo), šéf zbrojných inšpektorov Hans Blix (v strede) a riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Mohammed Baradej počas spoločnej tlačovej konferencie v Paríži. FOTO - ČTK
och odlišujú. Iracký prezident Saddám Husajn, uvedomujúc si svoju ťažkú pozíciu, sa nechce iba nečinne prizerať. Preto sa aspoň neustále vyhráža, tak ako včera pri príležitosti 12. výročia začatia vojny v Perzskom zálive.
Jablkom sváru sa v posledných dňoch ukazuje pohľad na ďalšie pôsobenie zbrojných inšpektorov v Iraku. Americkí predstavitelia sa zhodujú v tom, že kontroly by nemali pokračovať donekonečna, obzvlášť vzhľadom na to, že Irak neposkytuje úplné informácie o svojich zbrojných programoch. Vo štvrtok to povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher. Podľa neho treba brať do úvahy aj to, že sami experti OSN dali najavo, že Irak plne nespolupracuje v mnohých veciach.
Predstavitelia americkej administratívy sa dotkli aj štvrtkového nálezu chemických hlavíc pri jednej z kontrol. Kým vo štvrtok večer hovorca Bieleho domu Ari Fleischer nabádal k rozumu a trpezlivosti, včera už bolo jeho vyjadrenie podstatne tvrdšie. „Nález je vážny a znepokojujúci,“ povedal Fleischer.
Opačný názor na pôsobenie inšpektorov však zastáva francúzsky prezident Jacques Chirac, čo dal zreteľne najavo aj počas včerajšieho stretnutia s ich šéfom Hansom Blixom a prezidentom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohammedom Baradejom. Podľa neho je múdre súhlasiť s tým, aby mohli inšpektori dokončiť v Iraku svoju prácu. „Dajme im viac času, aby prišli s podrobnejšou odpoveďou,“ povedal v tejto súvislosti Chirac. Dá sa preto očakávať, že MAAE predstúpi s touto požiadavkou pred Bezpečnostnú radu.
Všetci traja diplomati sa pritom zhodujú, že vojna je krajným riešením. Ako však francúzsky prezident pripomenul, aby jej bolo možné predísť, musí aj Irak prejaviť oveľa viac vôle. Jeho predstavitelia však čoraz častejšie dávajú najavo, že sú na vojnu pripravení. Včera tak opätovne urobil Saddám Husajn, ktorý vo svojom prejave varoval Američanov, že ak predsa len začnú vojnu, budú porazení pred bránami Bagdadu. Podľa niektorých pozorovateľov sú však vyhrážky len súčasťou Saddámovej taktiky. Takéto špekulácie potvrdzuje aj včerajšie internetové vydanie nemeckého časopisu Der Spiegel, podľa ktorého sa iracká vláda snaží získať záruky na exil svojho prezidenta. V tejto súvislosti sa vraj hovorí o jednej z afrických krajín.
Okrem toho údajne Irak požaduje splnenie ďalších podmienok, medzi nimi aj stiahnutie amerických jednotiek z oblasti a ukončenie zbrojných inšpekcií a sankcií OSN. Pre USA však ide podľa časopisu o podmienky neprijateľné.
(mm, čtk)
Nemecko nepodporí rezolúciu o zásahu proti Iraku
LUDWIGSHAFEN - Nemecko, ktoré je nestálym členom Bezpečnostnej rady (BR) OSN, nepodporí prípadnú rezolúciu o vojenskom zásahu v Iraku. Vyhlásil to nemecký minister obrany Peter Struck v rozhovore pre včerajšie vydanie regionálneho denníka Rheinpfalz.
Možnosť, že by nemecký veľvyslanec v BR OSN hlasoval za rezolúciu o intervencii považuje sociálno-demokratický minister za „úplne nepredstaviteľnú“. Peter Struck v rozhovore zároveň pripustil, že súčasné vzťahy medzi Nemeckom a Spojenými štátmi sa dajú označiť za komplikované. „Nemôžeme poprieť, že sú tam momentálne isté ťažkosti,“ povedal minister. Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer v minulosti nevylúčil podporu rezolúcie, upozornil však, že konečné rozhodnutie bude závisieť od okolností hlasovania. Vojenskú intervenciu ale vždy označoval za extrémne riešenie a vylučoval akúkoľvek účasť na nej a to i v prípade, že by sa konala s mandátom BR OSN.
(tasr)
Český parlament schválil účasť v prípadnej operácii proti Iraku
PRAHA - Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR včera schválila českú účasť v prípadnej akcii proti Iraku. Poslanci po búrlivých rokovaniach vyslovili súhlas s posilnením jednotky českých chemikov v Kuvajte a ich zapojením do prípadnej operácie. Uznesenie ešte pred hlasovaním v dolnej komore schválil aj Senát.
Za českú účasť sa napokon vyslovila väčšina prítomných poslancov. Janovi Kasalovi (KDU-ČSL) sa podarilo presadiť do uznesenia podmienku, podľa ktorej bude musieť vláda vysloviť ďalší súhlas po stanovisku Bezpečnostnej rady OSN. Snemovňa začala o vládnom uznesení, ktoré podporilo akciu proti Iraku, rokovať už vo štvrtok. Proti boli od začiatku komunisti. ODS bola ochotná podporiť návrh, ale požadovala jednotný postoj vládnych strán. V radoch ČSSD a KDU-ČSL sa však objavili veľké rozpory. Rokovanie sa vo štvrtok večer zdramatizovalo po tom, ako podpredseda ODS Petr Nečas obvinil premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidlu zo slabosti a začal hovoriť o vládnej kríze. Premiér to však odmietol a po stretnutí so šéfom ľudovcov Cyrilom Svobodom povedal, že koaličné strany uznesenie podporia. (tasr)